Advert

GALERİ DIŞINDA YILDA ÜÇTEN FAZLA ARAÇ SATANA 50.000 TL CEZA

Maliye, herhangi bir vergiye tabi olmadan bir yılda üçten fazla araç satışı yapanları yakın takibe aldı.

GALERİ DIŞINDA YILDA ÜÇTEN FAZLA ARAÇ SATANA 50.000 TL CEZA

Denetim birimleri, 10 araç alıp satan bir kişiye 50 bin liralık vergi çıkardı. Yetkililer ayrıca, ticaret yasağına rağmen araç alım satımı yapan devlet memurlarını tespit edip bağlı bulunduğu kuruluşa bildiriyor.

Bir yıl içerisinde üçten fazla ikinci el araç alıp satan komisyonculara Maliye'nin çıkardığı fatura ağır oldu. Herhangi bir vergiye tabi olmadan ikinci el araç alım satımı yapanlara geriye yönelik mükellefiyet tesis ettirilince elde edilen kârdan daha fazla vergi çıktı. Gelir İdaresi Başkanlığı'na bağlı denetim birimleri, 10 araç alıp satan bir kişiye 50 bin liralık toplam vergi çıkardı. Komisyoncudan 50 bin liralık gelirin vergisi istenecek.

Edinilen bilgilere göre uzlaşma komisyonlarında cezalar silineceği için 10 araç alıp satanın cebinden ortalama 4-5 bin lira civarında bir para çıkacak. İlk satışını 2006 yılında yapan bir komisyoncu, beş yıllık vergi mükellefi sayılacak.

Türkiye'de ikinci el araç alım satımının dört milyona dayanmasının ardından Maliye, vergi gelirlerini artırmak amacıyla komisyoncuların kapısını çalmaya başladı. Bir yıl içerisinde üçten fazla araç alıp satan komisyoncular, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın radarına takılıyor. 2011 yılı içinde takipteki 1 milyon 686 bin mükelleften 623 binine mektup gönderilerek vergi dairesine çağrıldı. 2011'de 3 milyon 700 bin ikinci el araç noterler aracılığı ile el değiştirdi. Bunun 1 milyon adedi galericiler tarafından yapıldı. Geriye kalan alım satımlar ise komisyoncular tarafından gerçekleştirildi.

Gelir İdaresi'nin banka, noter ve emniyet kanalıyla elde ettiği bilgiler ışığında yılda birden fazla araç alıp satan komisyonculara yönelik vergi incelemesi başlatması, bu işi yapan yaklaşık 50 binin üzerinde kişiyi de harekete geçirdi. İkinci el araç alımı satımı yapan kişi, yedi sekiz araç satışı yapan bir komisyoncuya 50 bin liralık fatura çıkarıldığını bildirildi." 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ