Advert

İSTİKLAL MARŞI’NI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI YAPILDI

İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi birinci Elif Rana KAYA oldu.

İSTİKLAL MARŞI’NI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI YAPILDI

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü çerçevesinde düzenlenen İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı.

“Gönülden Dile Gelen İstiklal Marşımız” adıyla düzenlenen yarışmaya, Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında yapıldı. Okul idareci, öğretmen ve velilerinin de katıldığı yarışma sonucunda jüri tarafından ilk dörde giren öğrenciler belirlendi. Yarışmada başarı gösteren öğrencilere ödülleri okul öğretmenleri tarafından takdim edildi.

Program sunuculuğunu Okul Edebiyat öğretmeni Muhammet ÇELİK tarafından yapıldı. Okul Müdürü Adem ÇAVUŞ konu hakkında şunları söyledi: “Bir milleti millet yapan özelliklerin tamamına ortak değerler denir. Milli marşlarda her toplumun kendine ait olan ortak değerlerinden biridir. Bayrak ve vatan sevgisinin bir tezahürü olan milli marşlar, milli duyguların en güzel ifade edildiği mısralardır.

İşte, İstiklal Marşı'mızda bizleri her okuduğumuzda yeniden heyecanlandırmakta, milli duygularımıza tercüman olmaktadır. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, Türk milletinin en buhranlı dönemlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

Türk milletinin işgalci kuvvetlere karşı verdiği mücadeleye rehber olan İstiklal Marşı'nın her bir satırı büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Özünde, vatan, bayrak ve millet sevgisi ön plana çıkmakta, bağımsızlığımızın her ne pahasına olursa olsun mutlaka elde edileceği ifade edilmektedir. Kahramanlık ve inanç duygularının en güzel şekilde işlendiği İstiklal Marşı, taşıdığı anlam sayesinde milletinin duygu ve düşüncelerine tercüman olan, gerek şiir gerekse ezgisi ile dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmayan eşsiz bir milli marştır.

Bu yüzden hepimiz, İstiklal Marşı'mızı hem şiir hem de taşıdığı anlam ile en güzel şekilde öğrendiğimiz takdirde, vatanımızın, ecdadımız tarafından düşman elinden kurtarılarak, nasıl bağımsızlığına kavuşturulduğunu daha iyi anlar, vatanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevgi ve bağlılığımızı daha üst seviyelere çıkarmış oluruz”. Dedi.

Okul Müdürü Adem ÇAVUŞ, yarışmada birinci olan Elif Rana KAYA, ikinci olan Canan KESKİN, üçüncü olan Zehranur TÜRK ve dördüncü olan Kadir ÇAVUŞ'u tebrik ederek başarılaının devamını diledi.

Programda emeği geçen jüri üyeleri Muhammet ÇELİK, Nilay OVALI, Esra DEREBEY ve Rıdvan ÇALIŞKAN’a teşekkür etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR