Advert

ÖĞRENCİLERİNE GIDA VE SU HİJYENİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ertan Baş tarafından Alaçam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine "Gıda ve Su Hijyeni" Konusunda Seminer Verdi.

ÖĞRENCİLERİNE GIDA VE SU HİJYENİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Toplum Sağlığı Merkezi ve Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle, Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ertan BAŞ tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde "Gıda ve Su Hijyeni" konulu bir seminer verildi. Hijyen ve Temizlik konusunda önemli bilgiler veren Dr. Ertan BAŞ, Seminerden sonra öğretmen ve öğrencileri konuyla ilgili bir test sınavına tabi tuttu.

HİJYEN VE TEMİZLİK NEDİR, NE ÖNEMİ VARDIR

Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ertan Baş: Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.

Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir dedi.

Okul Müdürü Mehmet Çay: Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ertan Baş tarafından okulumuzda vermiş olduğu "Gıda ve Su Hijyeni" konusunda vermiş olduğu seminerden dolayı teşekkür ederim dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ