Advert

ALAÇAM'DA İSTİKLAL MARŞINI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI YAPILDI

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü çerçevesinde düzenlenen İstiklal Marşını en güzel ezbere okuma yarışması Alaçam Şehit Muhammet Ali Aksu İlk-Ortaokulunda yapıldı.

ALAÇAM'DA İSTİKLAL MARŞINI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI YAPILDI

         Şehit Muhammet Ali Aksu İlk-Ortaokulunda yapılan İstiklal Marşını en güzel ezbere okuma yarışmasına İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Okul Müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            Şehit Muhammet Ali Aksu İlk-Ortaokulu Müdürü Ali Ak; “Bir milleti millet yapan özelliklerin tamamına ortak değerler denir. Milli marşlarda her toplumun kendine ait olan ortak değerlerinden biridir. Bayrak ve vatan sevgisinin bir tezahürü olan milli marşlar, milli duyguların en güzel ifade edildiği mısralardır. İşte, İstiklal Marşımızda bizleri her okuduğumuzda yeniden heyecanlandırmakta, milli duygularımıza tercüman olmaktadır. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, Türk milletinin en buhranlı dönemlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

            Türk milletinin işgalci kuvvetlere karşı verdiği mücadeleye rehber olan İstiklal Marşı'nın her bir satırı büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Özünde, vatan, bayrak ve millet sevgisi ön plana çıkmakta, bağımsızlığımızın her ne pahasına olursa olsun mutlaka elde edileceği ifade edilmektedir. Kahramanlık ve inanç duygularının en güzel şekilde işlendiği İstiklal Marşı, taşıdığı anlam sayesinde milletinin duygu ve düşüncelerine tercüman olan, gerek şiir gerekse ezgisi ile dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmayan eşsiz bir milli marştır. Bu yüzden hepimiz, İstiklal Marşı'mızı hem şiir hem de taşıdığı anlam ile en güzel şekilde öğrendiğimiz takdirde, vatanımızın, ecdadımız tarafından düşman elinden kurtarılarak, nasıl bağımsızlığına kavuşturulduğunu daha iyi anlar, vatanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevgi ve bağlılığımızı daha üst seviyelere çıkarmış oluruz”. dedi.

            İstiklal Marşını en güzel ezbere okuma yarışması ilkokullar ve Ortaokullar olmak üzere iki kategoride yapıldı. Öğrenciler sesleri ile yarışarak hünerlerini ortaya koydular.

            Şehit Muhammet Ali Aksu İlk-Ortaokulunda yapılan İstiklal Marşını en güzel ezbere okuma yarışması Jüri Üyeleri; Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ersin Eleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatih Serken Deniz ve Şadiye Muzaffer Tarhan Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Geyik tarafından sıralama yapıldı.

İLK OKULLAR ARASINDA YAPILAN YARIŞMADA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

1. Şehit Muhammet Ali Aksu ilkokulundan M.Ecrin KAYA
2. Karahüseyinli ilkokulundan Ercan DURAN
3. Resai Aydın ilkokulundan Zehranur YALDIZ Olmuştur.

ORTAOKULLAR ARASI YAPILAN YARIŞMADA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

1.Etyemez Alpaslan Gül Ortaokulundan, Pınar KAPUSUZ
2.Osman Tural İmam Hatip Ortaokulundan G.Melisa ÇİÇEK
3.Gökçeboğaz Ortaokulundan, Sudenaz ÇELEBİ olmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ