Advert

ŞEHİT ERDAL BOLAT MTAL KAZANIMLARINI PAYLAŞTI

Avrupa Birliği proje faaliyetlerinden biri olan Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Faaliyeti kapsamında kapanış programı yapıldı.

ŞEHİT ERDAL BOLAT MTAL KAZANIMLARINI PAYLAŞTI

Avrupa Birliği proje faaliyetlerinden biri olan Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Faaliyeti kapsamında okulumuz Şehit Erdal Bolat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yürüttüğü Öğrenci Devamsızlığını ve Erken Okul Terkini Önleme konulu proje ile ilgili 05 Mart 2020 Perşembe günü saat 11.00’da çok programlı salonumuzda kapanış toplantısı düzenlendi.

            Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Okul Müdürü Abdulkerim AÇIKGÖZ yaparak şunlurı söyledi: Projenin eğitim vizyonu hedeflerimize ulaşmaya katkı sağladığını vurguladı. Projenin amacını, okula ve paydaşlara sağlayacağı/sağladığı yararları anlattı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

            Proje Koordinatör Öğretmenimiz Özcan ÇIKRIKCI tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumda, projenin amacı, etkinlikleri, süresi ve çıktıları anlatıldı. Proje sürecinin yansıtıldığı sinevizyon/sunu gösterimi yapıldı. ÇIKRIKCI: “Öğrenci devamsızlığı ve erken okul terki sadece kurumumuzun değil ülkemizin önemli bir sorunudur. Bu projeyi yapmak istemekteki temel amacımız mevcut sorunlarımızın en önemlilerinden biri olan öğrenci devamsızlığı ve erken okul terki konusunda mevcut kurumsal imkânlarımızla uyguladığımız çözümlerin yeterli olmayışıydı.

            Ulusal imkânları incelediğimizde sorun alanımız olan öğrenci devamsızlığı ve erken okul terkine yönelik yeterli çalışma olmadığını saptadık. Bu sebeple sorunumuzun çözümüne yönelik uluslararası alanda bir çalışma yapmanın gerekli olduğuna inandık. Erken Okul Terki; eğitimin 16 yaş öncesi onaylı, resmi bir diploma alınmadan sonlandırılması ya da zorunlu eğitim tamamlanmadan öğrencilerin okuldan ayrılması olarak tanımlanmaktadır. Yurt dışı hareketliliğimiz 2019 yılı içerisinde 8 günlük programla, 6 katılımcıyla, eğitim, gözlem, kültürel paylaşım gibi faaliyetler gerçekleştirilerek yapıldı.

            İtalya eğitim sistemini, erken okul terki konusunda yaptıkları faaliyetleri yerinde görüp inceleme imkânı bulduk. Ayrıca uyguladıkları eğitsel faaliyetleri, rehberlik çalışmalarını, kullanılan yenilikçi öğretim yöntem tekniklerini, sağlıklı okul ve sınıf iklimi oluşturma yöntemlerini öğrenmeye gayret gösterdik. Proje ekibimiz edindikleri bu yeterlilik, bilgi, beceri ve deneyimleri kendi okulumuzda da kullanmaya başladılar. Bu seyahat faaliyeti içerisinde edindiğimiz kazanımlar raporlaştırılarak okulumuzda bulunan tüm personele ve okulumuza sonradan katılacak personele planlı bir eğitim programıyla aktarılmış ve aktarılmaya devam edecektir. Ayrıca yaygınlaştırma faaliyetlerimizle ilçemiz yerelinden başlayarak ulusal düzeyde paylaşılacaktır.

            Projenin uygulanması sayesinde şu kazanımları elde ettik. Projemizin katılımcılarımız üzerindeki etkileri;

 Öğretmenlerimiz üzerinde;

- Öğrenci devamsızlığı ve erken okul terki konusunda algısal farkındalıklarında artış

- Proje temelli problem çözme becerilerinde gelişme

- Grup dinamiği içinde çalışma alışkanlıklarında artış

- Yabancı dil becerilerinde artış

- Yenilikçi öğretim yöntem ve tekniklerini kullanma becerisini kazanma

- Etkili öğretmenlik becerilerinde artış

- Olumlu sınıf iklimi oluşturma yeterliliklerinde gelişme

- Rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini etkin verme alanlarında gelişme

  Yöneticiler üzerinde;

- Yenilikçi yönetim anlayışlarını öğrenme ve uygulama becerisi kazanma

- Olumlu okul ortamı oluşturma becerilerinde artış

- Grup dinamiği oluşturma ve yönetme becerilerinde artış

- Yabancı dil becerilerinde artış

- AB eğitim standartlarına uygun fiziksel okul donanımı hakkında bilgi sahibi olma

Projemizin kurumumuz üzerindeki etkileri;

- Kurum vizyonumuzun gelişmesi

- Kurum kültürümüzün yeni değerler kazanarak zenginleşmesi

- Okulumuzun verdiği eğitimin kalitesinin artması

- Akademik başarımızın yükselmesi

- Kurumsal kimliğimizin değer kazanmasıyla okulumuzun çevresi tarafından algılanışının olumlu şekilde artması

Hedef gruplarımız üzerindeki etkileri;

      Okulumuzda eğitim gören öğrencilerimiz üzerinde;

- Öğretmenlerimizin kazandığı mesleki bilgi ve beceriler sayesinde öğrencilerimiz daha demokratik bir sınıf ortamında, katılımcı bir eğitim anlayışıyla, yenilikçi öğretim yöntem ve teknikleriyle eğitim alma imkânı kazanmışlardır.

- Öğrencilerimiz kurumsal kimliğimizdeki gelişmelerden olumlu etkilenmişlerdir. Pozitif bir okul ikliminde eğitim almaları okulumuzda bulunmaktan keyif almalarını sağlamıştır. Bu sayede devamsızlık yapma eğilimleri ve erken okul terki yapma ihtimali azalmıştır.

Öğrenci sayımız % 20 artış göstererek 121’den 145’e çıkmıştır.

      Okulumuzda eğitim alma imkânı olmasına rağmen ortaokuldan sonra örgün eğitime devam etmeyen bireyler üzerinde;

- Projemizle beraber okulumuzun kazandığı değerler sayesinde ilçemizde liseye devam etmeyip erken okul terki yapan bireyler tarafından görünürlüğümüz artmıştır. Okulumuz hakkında olumlu görüş geliştirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede bu bireyler içerisinden birçoğu eğitimlerine okulumuzda devam etmek isteyeceklerdir. Eğitim alanlarda akademik seviyelerini yükseltecek, mesleki bir eğitim alacak, ülkemizin ihtiyacı olan işgücü içerisine katılacak ve toplumsal problemlerimizin azalmasında rol alacaklardır.

Proje kapanış toplantısı, ilçemizde bulunan okullarımızın idareci, öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sezai TURAL tarafından teşekkür konuşması yapılarak, projede görev alan öğretmenlerimize belgeleri takdim edildi.

Ardından misafirlerimize yapılan ikram ile kapanış toplantısı sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET