Advert

LİSE ÖĞRENCİLERİNE GENÇLİK VE GELECEK SEMİNERİ VERİLDİ

Alaçam İlçe Emniyet Müdürlüğü organizasyonu ile ilçe de lise son sınıf öğrencilerine terör semineri verildi.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE GENÇLİK VE GELECEK SEMİNERİ VERİLDİ

Samsun Terörle Mücadele Büro Amirliği ekiplerince, Alaçam'da lise öğrencilerine terör gençlik ve güvenli gelecek konularında seminer, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program sinevizyon gösterisi ile devam etti.

            Samsun Terörle Mücadele Büro Amirliğinden polis memurları tarafından, terör örgütlerinin 14-25 yaş grubundaki gençleri kazanmak için uyguladığı yöntemleri, terör örgütlerinin aile yapısı ve ekonomik durumunda olumsuzluklar olan öğrencileri eylemlere hazırladıklarını kaydetti.

            Türkiye'de bugüne kadar 95 bini aşkın insanın terör olayları nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan polis memuru, “Terör bir insanlık suçudur. Sizler ülkemizin geleceğisiniz. Örgütlerin insan gücü kazanmak için uyguladıkları senaryolara karşı dikkatli olmalısınız” diye konuştular.

            Seminerde, terör örgütlerinin öğrencilere yaklaşım tarzı, üniversite, lise ve dengi okullar ile yurtlardan eleman kazanma, öğrencileri toplumun huzur ve güvenliğine yönelik eylemlere tahrik etme ve yönlendirme, yürüttükleri propaganda çalışmaları hakkında öğrenciler bilgilendirildi. Ayrıca öğrencilerin provokasyonlara karşı duyarlı olmaları, devlete olan güvenlerini pekiştirmeleri sağlanarak daha önce ailelerinden koparılarak örgüte katılan bazı öğrencilerin hayatlarının nasıl karartıldığı video ve fotoğraflar gösterilerek anlatıldı.

            Terör örgütü mensuplarının aklının çekmek istedikleri kişinin özellikle aile yapısı, zaafları, arkadaşları ve gelir düzeyi hakkında bilgi topladıkları, insan psikolojisinin bazı dinamiklerini kullanarak harekete geçtikleri, hedef seçtikleri öğrenciyle gerekli diyalog sağlayabilmek için sinema, tiyatro, konser gibi sosyal etkinliklere götürdükleri, burs temin ettikleri, kalacak yer ve kitap temini gibi bir takım insani yaklaşım yöntemleri sergiledikleri belirtilerek öğrencinin bu yollarla senaryosu önceden belirlenmiş bir oyunun içine çekildiği, öğrencinin kendine değer veren bu insanların sıcak yaklaşımına kandığı ve kirli planlarına alet olmaya başladığı anlatılarak bu hususlarda dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

            Eleman kazanma aşamasından sonra örgüte ait gazete ve dergiler okutturduktan sonra düşünce dünyası şekillendirilen öğrencilerin, bildiri dağıtma, afiş asma, yasa dışı miting ve toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmaları sağlanarak sahiplenme duygusu verildiği, bununla birlikte eylem ve etkinliklerde güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirilerek suçluluk duygusunu kullanarak aile bağlarını koparıldığı anlatıldı. Terör bilgilendirme ve önleme faaliyetleri kapsamında öğrencilerin çevresinde şüpheli gördüğü durumları ve olumsuzlukları okul idaresine ve güvenlik güçlerine bildirmeleri, içeriğini bilmedikleri öğrenci kulüplerine, toplantı, gezi ve seyahatlere katılmamaları tavsiye edildi. Öğrenciler verilen seminerden çok memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ