Advert

İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman başkanlığında, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

İLÇE UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL TOPLANTISI YAPILDI

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, Alaçam Toplum Sağlığı Başkanı Ertan Baş tarafından korona virüs hakkında sinevisyonlu bilgi aktarıldı. İlk olarak Çin'de görülen ancak sonrasında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesiyle Covid-19 ismiyle de bilinen bu salgının insan vücudundaki etkilerini bilmenin oldukça önemli olduğu uzmanlarca ifade edilirken ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği bildirildi. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan koronavirüs danışma hattı kendisinde bu salgını taşıdığına dair şüphelenen kişilerin bilgi alabilmesini sağlıyor.

CORONA VİRÜS BELİRTİLER VE SEMPTOMLAR NELERDİR?

            Çoğu kişide burun akıntısı, baş ağrısı, kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi birçok semptomlar gösteren virüs vücuda yerleştikten hemen sonra 14 günlük bir kuluçka döneminden geçiyor ve sonrasında insan vücudunda bazı semptomlar ortaya çıkıyor. En önemli ve fark edilir semptomun yüksek ateş olduğu vurgulanırken özellikle yurt dışından gelen kişilerin 14 gün kuralında uymaları ve vücut ısılarını kontrol etmesi uzmanlar ve yetkili kişiler tarafından isteniyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.    

            Toplantıya, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, İlçe Jandarma Komutanı Murat Demirel, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, ilçe kamu kurum ve kuruluş amirleri katıldı.

            Kaymakam Zaman, yaptığı konuşmada, toplantının amacından söz edip, korona virüsün ilçede yaygınlaşmaması için yapılacakların ele alındığını bildirdi. Öncelikle vatandaşla birebir çalışan personelimizin ve çalışma mekanlarının hijyen ve temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, sık aralıklarla dezenfektan kullanılmasını bu konuda hem daire amirlerinin hem de personelin daha duyarlı ve titiz davranmaları gerektiği konularına değindi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK