Advert

2019-2020 AV SEZONU KAPANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı ll. Bölge Müdürlüğü Samsun İl Şube Müdürlüğünden Basın Açıklaması

2019-2020 AV SEZONU KAPANDI

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan Merkez Av Komisyonu 2019-2020 Av Dönemi için avın kapanış tarihini 01.03.2020 itibariyle ülke genelinde kapanacaktır.

2019-2020 Av dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonu 01.03.2020 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üretim, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan MAK avın kapanış tarihini belirlenmiştir. MAK 2020 yılında Mayıs ayı içerisinde toplanarak 2020-2021 yıllarını kapsayacak kararını alacaktır. Bu karada av döneminde uygulanacak avlanma usul ve esasları ile av hayvanı türlerine göre avın açılacağı tarihler yeniden belirlenecektir.

2020-2021 av sezonu Ağustos ayı içerisinde başlayacaktır. Her canlı üreme ve yaşama hakkına sahiptir. Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamaktadır. Av ve yaban hayvanları eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleştirme döneminde rahatsız edilmemeli, yavru ve Yumurtaları toplanmamalıdır. Özellikle bölgemiz genelinde yaygın yaşam alanı bulunan karacaların yavruları bulunduğunda ellenmemeli, taşınmamalı ve ürkütülmemelidir. İnsan ile temas halinde toprak ile üzeri silinerek bulunduğu yere bırakılmalıdır.

Başıboş bir yavru yaban hayvanı görüldüğünde ilk akla ge1en onu yakalayıp koruma altına alınabilir. Fakat bu işi yavruyaban hayvanına faydadan çok zarar getirir. Çünkü yavrunun annesi büyük ihtimalle yakın bir yerlerde besleniyor veya avlanıyor olabilir. Bundan dolayı da sizi görür ve yavrusuna yaklaşmaktan korkar. Anne yaban hayvanı beslenirken sıklıkla yavru yuvada hareketsiz bir şekil de annesinin gelmesini bekler. Bu davranış onu yırtıcı ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelerden korur. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte. 3 gün içinde yavrularını bulurlar ise onları tekrar sahiplenmektedirler.

Ancak yavru yaban hayvanlarınınyaralı terkedilmiş veya yırtıcı tehlikesi altında olduğundan kesin olarak eninseniz Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 81 ildeki İl Şube Müdürlüklerine haber vermeniz en doğru davranış olacaktır‘.

Yaban hayvanlarının bulundurulmaları 4915 sayılıkara Avcılığı Kanunu hükümlerine ve Merkez Av Komisyonu (MAK) Kararına göre yasak olup aksine hareket edenler ağır para cezasıyla cezalandırılmaktadırlar.

Unutulmamalıdır ki yaban hayvanın korunması gelecek nesillere karşı bir görevimizdir.

 

Tarım ve OrmanBakanlığı

ll. Bölge Müdürlüğü

SamsunİlŞubeMüdürlüğü

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ