Advert

ALAÇAM’DA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ TEŞVİK EDİLİYOR

Yöremizde en önemli çilek yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerin başında Vicikler, Umutlu, Aşağıkoçlu, Gökçeboğaz mahalleleri gelmekte.

ALAÇAM’DA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ TEŞVİK EDİLİYOR

Son yıllarda bu yöremizde çilek yetiştiriciliğine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü daha da çok önem vermeye aşladı. Bu yöredeki çiftçilere destekler yanında eğitim ve bilgilendirmeler yapılıyor. Tamamen doğal alanlarda çilek fidesinden bahçenin hazırlanmasına ve diğer bakım ve hizmetlerinde yerinde destek veriliyor.

     Konu ile ilgili olarak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Zeynep SAYIM yaptığı açıklamada; İlçemiz Vicikler mahallesinde daha önceki yıllarda önemli bir potansiyele sahip olan, zamanla üretimi azalan çilek üretimini yeniden canlandırmak istediklerini ve çiftçilerimize gereken destekleri sağlayacaklarını dile getirdi.

Çilek, hem ülkemizde hem dünyada üzümsü meyveler içerisinde üretim ve tüketim miktarı en fazla olan türdür. Türkiye, ekolojik özellikleri sayesinde çilek üretimi açısından elverişli bir konuma sahiptir. Bu potansiyel bakımından diğer meyve türlerinde olduğu gibi çilek yetiştiriciliğinde de başarılı bir yol izlenmiş ve tüketicilere neredeyse yıl boyunca taze meyve sağlama imkanı doğmuştur Ayrıca yaz mevsimi öncesinde özellikle diğer meyve türlerinin pazarda bulunmadığı dönemde çileğin hasada gelmesi üreticilere iyi bir gelir kaynağı olurken, tüketiciler için de lezzetli ve taze meyve bulma imkânı sağlamaktadır

Çileğin besin değeri: Çilek insan sağlığı ve beslenmesi açısından son derece yararlı bir meyvedir. “C” vitamini bakımından zengindir. 100 gr. Meyvede 100 mg’a yaklaşan askorbik asit bulunur. Zengin selüloz içerdiğinden sindirimi kolaylaştırır. Yüksek oranda ellajik asit kapsadığından kanseri önleyici bir özelliğe sahiptir. 100 gr. Çilek meyvesi 40-45 kalori, önemli miktarda A,B vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor gibi mineral maddeler, çok az miktarda brom, silisyum, iyot ve kükürt içerir.

*Çilek meyve türleri içerisinde meyvesi en hassas olanlardan biridir. Bu nedenle kısa zamanda bozulabilen ve hızlı tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bu nedenle çileğin hasadı, ambalajı ve taşınmasında çok titiz davranmak gerekmektedir.

*Toplamada gecikme, meyvenin yumuşaması normal rengini kaybederek daha koyu renk alması ile anlaşılır.

*Uzak pazarlar için hasat meyvenin dörtte üçü kızardığı zaman yapılır. Derin dondurma ve gıda sanayi için çilekler tipik rengini aldıktan sonra hasat edilmelidir.

 *Meyveler koparıldıktan sonra yavaşça ambalaj kabına konur. Sofralık meyveler sapsız koparılmamalıdır. 250-500 gr.’lık plastik ya da karton kutularda pazara sunulmalıdır.

Ambalaj kapları fazla doldurulmamalı, meyveler bastırılıp sıkıştırılmamalıdır.

Unutulmaya yüz tutmuş, çilek üretimini yeniden canlandırmak amacıyla yapılan demonstrasyon çalışmasında üretimin önceki yıllarına kavuşmasını hedefliyoruz.
tat ve aroması güzel olan, tamamen doğal yetiştirilen çileğin, üreticilerimizin yüzünü güldürmesini temenni eder bol kazançlar dileriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK