Advert

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NORMALLEŞME PLANINI ANLATTI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası normalleşme planını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NORMALLEŞME PLANINI ANLATTI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle sınırlı olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü saat 11,00 - 15,00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız" dedi. Erdoğan ayrıca, "Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek. Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek" dedi.

Ramazan ayının bereketi milletimizin tüm insanlığın üzerinde olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Korona salgının önemli dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Türkiye mücadelesini 4 ana hedef etrafında yürütmüştür. Fizik mesafe sağlık sistemi temel ihtiyaç maddeleri üretimi ve kamu düzenin devam etmesidir. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor. Tüm sağlık çalışanlarımızın fedakârca çalışmaları neticesinde vicdanları kanatan hiçbir görüntü yaşanmadı. Tüm adımları bilinçli bir şekilde attık. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturduğumuz Bilim Kurulu’nun önerileriyle her türlü tedbirleri aldık. Mümkün olan tüm sektörlerde evden çalışma modelini sağladık. İnsan hareketliliğin ciddi oranda azalttık. Tüm kesimler için destek programları hazırladık. Sosyal destek paketlerinin tutarı 200 milyar lirayı aştı.  Başlattığımız Bize Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasına bağış miktarı 1 milyar 910 milyon lirayı buldu.  Kurduğumuz havayolu köprüleri ile 65 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. Maskeden tuluma solunum cihazına kadar her konuda kendi kendimize yetmekle kalmadık 57 ayrı ülkeye yardım yapıp destek verdik. Somaliye kendi üretimimiz olan solunum cihazlarından da hibe ettik. Aynı şekilde ABD başta olmak üzere talep ettikleri tıbbi malzemeleri gönderiyoruz. Aşı geliştirme çalışmaların iş birliği halinde yürütüyoruz. 

Sokağa çıkma sınırlaması salgının yayılmasını ciddi oranda etkiledi. Hafta sonu ve resmi tatillerde uyguladığımız kısıtlamanın büyük fayda sağladığın biliyoruz. Bilim Kulu ile yakın iş birliği sayesinde aldığımız tedbirler sayesinde bugüne geldik. Vatandaşlarımıza gösterdikleri sabır için şükranlarımı sunuyorum. Bu gayretlerimizin karşılığını hep beraber alacağız. 

Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde de hiçbir şey tam manasıyla normal düzene dönmeyecektir. Salgının ne kadar süreceği ilaçların ne zaman bireylere sunulacağı belli değildir. Sınırlamaların bir kısmı azaltılarak da olsa sürecektir. Kalabalık yerlerde maske kuralı devam edecektir. Salgının tamamen bitmediği ülkeler sebebiyle seyahatlerin ne zaman açılacağı belirsizdir.  Salgının yurt içi ve dışındaki seyrine bağlı olarak dinamik bir şekilde yürüteceğiz. Normalleşme planı hazırladık.

Bu takvim bir anda mart ayının ilk günündeki hayatımıza geri dönüş anlamına gelmiyor.  Rehavete de karamsarlığa da kapılmadan bu mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğiz. Sağlık Bakanlığımız ülkemizdeki tüm sektörlerde  rehber dokümanlar hazırlayarak tüm kurumlara gönderdi.

İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstüsokağa çıkma kısıtlaması 1 günde 4 saat süreyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkânı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu 10  Mayıs Pazar günü 11:00 ile 15:00 saatlerine getiriyoruz. 20 yaş altı için 0-14 yaş gurubu 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkartılabilecek 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü aynı şartlarda dışarı çıkarak dinlenebilecek. Aynı uygulamayı devam ettireceğiz.  7 ilimiz için Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla için seyahat kısıtlamasını bitiyoruz. İstanbul dahil 24 ilde giriş-çıkış kısıtlaması uzatıldı. 

Berber kuaför gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek. AVM’ler 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek. Cerrahi maske ve bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerleri kolayca uygulamayı düşünüyoruz. Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. Personel telim faaliyetleri 1 Haziran'da celp işlemleri 5 Haziran'da bedelli işlemleri ise haziranda başlayacak. 

YÖK sınavı 27-28 Haziran'da LGS 20 Haziran’da Askeri geçiş sınavı 14 Haziran’da açılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Kurallara uyulmaması ve salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurmak zorunda kalabiliriz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
ALAÇAM VE YAKAKENT’Lİ 20 BALIKÇIYA AĞ TESLİMİ YAPILDI
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK
AYAK TENİSİ SERTİFİKA PROGRAMI ALAÇAM’DA YAPILACAK