Advert

“alaçamdan” köy ürünleri pazarı açıldı

Alaçam Gökçeboğaz Mahallesi Samsun/Sinop karayolu 5.kl bulunan eski köy konağı onarılarak yeni yüzüne kavuştu.

“alaçamdan” köy ürünleri pazarı açıldı

Alaçam Gökçeboğaz Mahallesi Samsun/Sinop karayolu 5.kl bulunan eski köy konağı onarılarak yeni yüzüne kavuştu. İlçemize bağlı kırsal mahallelerin ürünlerinin satılacağı “alaçamdan” köy ürünleri pazarı Samsun Valisi Osman Kaymak ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğden Karaaslan’ın katılımı ile açıldı.

Samsun-Sinop karayolu üzerinde Gökçeboğaz Mahallesinde bulunan 4 bin 500 metrekarelik alanda köy ürünlerinin satılacağı pazarın açılışına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğden Karaaslan, Köy Ürünleri Pazarı’nın açılışında konuşan Karaaslan, “Atıl halde bulunan bir köy konağının dönüştürülmesiyle başlayan hikâyede bugün mutlu bir ana şahitlik etmenin heyecanını yaşıyoruz. Buralarda doğan, büyüyen, çocukluğunu burada geçiren bir annenin kızıyım. Hayatımız boyunca teyzemin yaptığı incir reçelleri geldi bizim eve, Gökçeboğaz’ın peynirlerini yedik. Milletvekili olduktan sonra kişinin kendi yurduna, memleketine hizmet götürmesi kadar memnuniyet verici bir şey yok. Burada 2 yıl önce hemşehrilerimizle bereketli bir iftar sofrasında buluştuğumuzda, bu köy konağının atıl halde olduğunu görmüş ve Gökçeboğaz’a, Alaçam’a, Samsun’a yakışır şekilde yeniden düzenleneceğinin sözünü vermiştik. Bu yapıyı, yalnızca atıl bir yapının dönüştürülmesi olarak görmüyorum, bu aynı zamanda kadınlarımızın istihdama katılımıyla da memleketimize fayda sağlayacak bir sosyal projedir. Kadınlarımızın, evinde yaptığı reçel burada değer bulacak. Çocuklarımız bir köy ekmeğinin kokusuyla burada tanışacak. Bu eserin içinde ilgi, inanç, emek ve değer var. Bu vesileyle Samsun Büyükşehir Belediye’mize, Alaçam Belediye’mize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, İlçemize bu güzel köy ürünleri pazarının kazandırılmasında büyük emekleri ve katkıları bulunan başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğden Karaaslan hanımefendiye, geçmiş dönem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız ve şu an Samsun Milletvekilimiz Sayın Yusuf Ziya Yılmaz Beye, şu anki Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin’e ve emeği geçen isimlerini sayamadığım kişilere çok teşekkür ediyorum dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, "Samsun'da turizm her gün artarak gelişiyor. Belediyelerin, milletvekillerimizin sadece AK Parti değil, diğer partilerin de destekleriyle, bütün sivil toplumun katkılarıyla ilimizi her alanda tanıtmak zorundayız. Hem tarihi coğrafi güzelliklerimizle, kültürel zenginliklerimizle beraber büyük bir turizm potansiyeline sahibiz. Bunu hayata geçirecek, güçlendirecek, geliştirecek olan da bizleriz. Samsun olarak hedef tarımda katma değeri nasıl artırırız ekonomik anlamda, sanayideki gelişmelerin yanında üçüncü olarak ta turizmin ekonomik anlamda bir katma değer katacağına inanıyorum. Bu anlamda çalışmalarımız devam ettiğinde Samsun turizmde de hak ettiğini alacaktır" diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak, "İnsanlarımız organik ürünlere yöneliyorlar, bunu arıyorlar. Bir yere gittiklerinde o yörenin ürünlerini arıyorlar. Alaçam'ın tanınmasına büyük katkı yapacak. Hep şunu söylüyoruz; Samsun ortak aklı oluşturduğu zaman çok daha güzel şeyler yapacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol tarafından Köy Ürünleri Pazarı'nın açılışı yapıldı. Açılış sonrası köy ürünlerinin satıldığı pazarı gezen protokol üyelerine Alaçam'ın meşhur yiyeceği keşkek ikram edildi. Açılışa AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, AK Parti İlçe Başkanı Selehattin Alkan, Yakakent AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Günel, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Alaçam Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Raif Vatan ve çok sayıda davetli katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR