Advert

Vali Kaymak Mübadele Müzesini Ziyaret Etti

Alaçam ilçesinde, Türkiye’nin mübadele temalı ilk müzesi olan Alaçam Mübadele Müzesi’ni Ziyaret Eden Vali Osman Kaymak Müze Hakkında Bilgiler Aldı.

Vali Kaymak Mübadele Müzesini Ziyaret Etti

Alaçam`da bulunan ve 6 yıl önce hizmete açılan Mübadele Müzesi, tatilci ve turistlerin uğrak mekanı oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımları yapılarak eserlerin korunması sağlanan müzede bulunan birçok eser ziyaretçilerine mübadele yıllarını yaşatıyor. Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi nedeniyle Samsun'a yerleşen Mübadillerin günlük eşyalarının, belgelerin ve fotoğraflar gibi etnografik parçaların sergilendiği Alaçam Mübadele Müzesini gezen Samsun Valisi Osman Kaymak Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman ve Belediye Başkanı Hadi Uyar’dan bilgiler aldı.

Görsel yolculuğun yaşandığı müzede sergilenen mübadil kadınların özel günlerde kullandığı elbiselerden bindallı, üç etek, cepken, şalvar, gelinlik, gelin başörtüsü ve diğer erkek giysileri de bulunuyor. Müzede, mübadil kültürünü yansıtan kıl ve keten dokuma eserleri, ahşap sandıklar, el aletleri ve mutfak eşyaları da yer alırken, mübadillerin göç esnasında ve gemilere taşınırken çekilen fotoğrafları, mübadillere verilen yol belgeleri tarihe ışık tutuyor. Ziyaret sonrası Müze anı defterini imzalayan Vali Kaymak Mübadelenin dünden bu güne olan tarih konusunda yazı yazdı. Son olarak tarihi evleri ve Geyikkoşan sahilinde yapımı devam eden çevre düzenleme ve balık restorantı gezen Vali Kaymak ilçenin turizm potansiyelinin çok iyi olduğunu belirtti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR