Advert

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YAZ MEVSİMİ TRAFİK TEDBİRLERİ

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine 1 Haziran-1 Ekim arası uygulanacak trafik kuralları hakkında genelge gönderildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YAZ MEVSİMİ TRAFİK TEDBİRLERİ

Uygulanacak bir dizi kuralın tek tek sıralandığı genelgeden satır başları:

DENETİMLERDE SOSYAL MESAFE KURALI UYYGULANACAK:

Sosyal izolasyonu temine yönelik alınan tedbirlerin bir sonucu olarak şehir içi ve şehirlerarası karayollarında seyreden araç sayısı azaltılacak. Araç sayısının azaltılmasının ortalama hızların yükselmesine sebep olabileceğini belirten Bakanlık, hız kontrolleri başta olmak üzere emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, yaya geçitleri, şerit kullanımı, hatalı dönüşler gibi kuralların uygulanacağı bir düzenek kurulacak. Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına getiren %50 doluluk ve maske kuralı devam ettirilecek.

KARMA EKİPLER OLUŞTURULACAK:

Ülke ve il genelinde Polis ve Jandarma trafik birimleri, trafik denetim kapsamında birleştirilecek. Karma ekipler sayesinde çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi hedeflenecek. Trafik Polis Ekipleri ile Jandarma Trafik Timlerince müşterek yürütülen eş zamanlı yapılan şehir içi, şehirlerarası ve köy yollarında devamlılık sağlanacak.

TRAFİK EKİPLERİ GÖRÜNÜR OLACAK:

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu güzergahlarda “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun” geliştirilmesine yönelik, ekiplerin görünür olmaları sağlanacak. Bu amaç doğrultusunda hafta sonları idari birimlere ait resmi görev araçları, personeliyle birlikte önem arz eden noktalarda sabit ve seyir halinde görevlendirilecek.

TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA DENETİMLER ARTACAK:

Temmuz ve ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirlmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafil denetimler artırılacak Denetimler ve kontrol noktalarında sosyal mesafeye dikkat edilerek yüz yüze iletişim kurulacak. Dikkati dağılmış veya uykusuz olan sürücülerin dinlendirilmesi sağlanacak.

TUR TAŞIMACILIĞINDA DENETİMLER ARTACAK:

Koronavirüs (KOVİD-19) salgınının yayılım hızının kontrol altına alınması ile şehirler arası tarifeli yolcu taşımacılığının yanı sıra tarifesiz yolcu taşımacılığı (TUR taşımacılığı), bireysel veya sivil toplum örgütleri, dernekler, tur şirketleri tarafından organize edilen gezi, tur, sportif be kültürel faaliyetlere yönelik taşımacılıkta önemli bir artış olabileceğinin dikkate alınması ile, bu taşımacılık kategorisinde de denetlemeler yükseltilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
OTOBÜSTEN KARANTİNAYA
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ
ALAÇAM 'KIRMIZI ÇİZGİ”SİNİ ÇEKTİ