Advert

ELİFLİ ÇİLEĞİNE YOĞUN İLGİ

Bafra’ya 9 kilometre mesafe yer alan Elifli İlmezli mahallesinde Üreticiler tarafından üretimi yapılan, Bölgenin Çilek üstü olarak biliniyor.

ELİFLİ ÇİLEĞİNE YOĞUN İLGİ

Bafra’ya 9 kilometre mesafe yer alan Elifli İlmezli mahallesinde Üreticiler tarafından üretimi yapılan, Bölgenin Çilek üstü olarak bilenen Elifli Çileği tadıyla, enfes kokusu, aromasıyla ilçenin ve Bölgenin tutulan yaz meyvesi olarak adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bafra Elifli İlmezli mahallesinde yaklaşık 16 yıldır Elifli Çileği yetiştiriciliği yapan 53 yaşındaki İsmail Bilgin, Elifli Mahallesinde ( köyünde ) Elifli Çileği yumuşaklığıyla, tadıyla, kokusuyla ve kendine has aromasıyla yıllardır vatandaşların vazgeçilmezi oldu.

“ Korona Virüse Karşı Alınan Önlemler Ve Tedbirlere Uyuyoruz “

“Bilgin, Yeni tip korona (kovit 19 ) bulaşıcı virüse karşı alınan önlemeler ve tedbirler kapsamın da bizler Çileğimizi toplayan mevsimlik işçilerimizin ve müşterilerimizin sağlığını düşünerek sosyal mesafeye, yakın temasa ve maske takmaya dikkat ederek çilek toplaması yapıyoruz.

“ Elifli mahallesinde 4 Hane Çilek Yetiştiriciliği Yapıyor “

Bilgin, Elifli mahallemizde benimle birlikte 4 hane Çilek ekimi ile uğraş vererek, ilçemize ve bölgemize  “ Çileğin Merkez Üstü Elifli Çileği “ olarak konuşulan bir yer haline gelmenin de gururunu yaşıyoruz. Çilek ekimine bahçede hobi olarak başlamış olduğum Elifli Çileğine 3 – 5 dönümden sonra şimdi ise 18 dönüme kadar çıkararak ticaretini yapmaya başladık. 20 Nisan başlamış olduğumuz ve 18 dönümden dönüm başı üç ile üç buçuk ton Elifli Çileği hasatı yapıyoruz.  Ağustos ayının sonlarına doğru hasat sonun da toplam 40 – 45 ton arası Elifli Çileği hasatı yapmış olacağız.

“ Yoğun Taleplere Yetişmeye Çalışıyoruz “

Fiyat konusunda geçen seneye göre çok cüzi bir artışla toptan fiyatı Reçellik Elifli Çileği kilosu 10 TL ve Yemelik Elifli Çileğinin kilosu ise 12 TL’ den satışımızı gerçekleştiriyoruz. Tezgahlarda ise 13 ile 15 TL' den satılıyor. Gerçekten Çileği yetiştirmek çok zor, zahmetli maliyetli, İnan ki maliyetleri çok yüksek olmasına rağmen severek yaptığımız işten zevk alıyorum. Güneşi seven, Yağmuru sevmeyen bir üründür. Çok şükür bu yıl ilçe genelinde hava şartlarının güneşli ve sıcak geçmesi verimlilik konusun da yüzümüzü güldürdü. Saf doğal, organik yöntemle çilek üretimi yapıyoruz. Zirai ilaç yok, doğal havyan kemresini serdiğimiz ve sadece bit ilacı attıktan sonra damla sulama ile bakımını yaptığımız Elifli Çileğini vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz dedi. Ayrıca yoğun talepleri de karşılamada zorlukta çeksek yinde Çilek talebi edenleri de boş çevirmemeye çalışıyoruz dedi.

Bafra’da sipariş aldığımız başta Bafra Modern Kapalı Pazar ve Küçük Pazar yeri olmak üzerek Manavlarla birlikte 20 noktaya Elifli Çileği bırakıyoruz. Günde 200 ile  300 kasa Elifli Çileğini İlçemize ve Bölgemize yetiştirmeye çalışıyoruz. Özellikle Merzifon, Giresun, Samsun, Sinop ve Gerze’deki müşterilerimiz kendi araçlarıyla gelip kasa kasa Elifli Çileğini alıp götürüyorlar.

“Aileler Kendi Çileklerini Gelip Tarlada Toplayabilirler “

Bilgin, Elifli İlmezli Mahallesinde bulunan 18 dönüm Çilek tarlasında tadıyla, kokusuyla ve aromasıyla damaklarda tat bırakan Elifli Çileğini Ailelerimiz, tarlamıza gelerek rahatça kendi elleriyle toplayabilirler şeklinde ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET