Advert

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

Alaçam’da 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü kutlamaları Saat 21.00'de Anneler Parkında saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim Tilavetinin okunması ile başladı.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

          

             Açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Orhan Bal yaparak şunları söyledi: Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarıdır. Şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı erdiğimiz topraktır vatan.

              Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. İman dolu göğüslerimizi nice hayâsız akınlara siper ettik. Allah’ın inayeti ve yardımıyla, cesaretimizle, fedakârlığımızla büyük zaferler kazandık.

           Bundan 4 yıl önce ülkemiz büyük bir badire atlattı. 15 Temmuz gecesi. sabaha kadar okuduğumuz salalar, getirdiğimiz tekbirler, tesbihat ve yakarışlar, dünyanın dört bir tarafından milletimizin selameti için el açıp yalvaran mümin kardeşlerimizin dualarıyla birleşti. Milletçe tek yürek, yekvücut meydanlara aktık. Birlik ve beraberliğimize, istiklal ve istikbalimize karşı girişilen hain saldırıya hep birlikte dur dedik. İmanımızdan ve vatan aşkımızdan aldığımız o muazzam ruhla hain emelleri boşa çıkardık. Feraset, basiret ve sekînetimizle büyük bir felaketin eşiğinden döndük.

           15 Temmuz gecesi maruz kaldığımız işgal girişimi din kisvesine bürünmüştü. Suret-i haktan görünen ama batıla hizmet eden FETÖ Terör Örgütü, imanımızı, ahlaki hassasiyetimizi, peygamber sevgimizi zekât ve sadakamızı, kurbanlarımızı, hâsılı tüm dini değer ve kavramlarımızı istismar etti. Kendi menfaati uğruna milletimizin varlığına, birlik ve beraberliğine, ülkemizin geleceğine kast etti. Evlatlarımızı ailelerinden kopararak yüreklerinden vatan sevgisini, ümmet şuurunu söküp atmaya kalktı. Barış ve ıslah adı altında dini duyguları sömürerek aslında insanımızı bir güvensizlik girdabına sürükledi. Hâlbuki Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların güvende oldukları kişidir. Mümin, canları ve malları hususunda insanların kendisinden emin oldukları kişidir.” Buyurmuştur dedi.

            Belediye Başkanı İlyas ACAR yaptığı konuşmada:  Türk Milleti tarih boyunca birçok badireler atlattı ama bir karış toprağı vermemek içinde var gücüyle mücadele etti. Gazi Mustafa Kemal ATATÜK söylediği gibi “Bağımsızlık Benim Karakterimdir“ diyor. Bunu söyler iken sadece şahıs adına değil necip milletimiz adına söylüyor.  Yüce Milletimiz inandığı zaman neler yaptığını tarihin altın sayfaları söylemekte ve yazmaktadır. Tıpkı Çanakkale’de, Conk Bayırında, Anafartalar’da, Dumlupınar’da, İdlib'te, Kuzey Irak’ta velhasıl 15 Temmuz hain darbe girişiminde gösterdiği bağımsızlık mücadelesi ile adını tarihe altın harfler ile yazdı. Rabim bu necip millete bir daha 15 Temmuz yaşatmasın.  Başta Alaçamlı Şehit hemşehrilerimiz Muhammet Ali Aksu ve Sevgi Yeşilyurt olmak üzere diğer şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ile anıyor, Ne Mutlu Türküm Diye Diyorum,” dedi.

              Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, ’’Aziz Türk Milletinin varlığına, birliğine ve bekasına yönelik, tarih boyunca yapılan saldırılar karşısında, Malazgirt'te, Çanakkale'de, Cudi'de, Gabar'da, Sur'da, Afrin'de, yurt içinde yurt dışında canını feda eden sayısız kahraman asker, polis ve sivil şehidimizi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle, rahmet ve minnetle anıyorum.

           15 Temmuz hain darbe girişimine karşı çekinmeden bedenini tanklara ve tüfeklere siper eden ve ülkemizi bir uçurumun eşiğinden döndüren, isimleri tek tek hatırlanacak Ömer Halisdemir'leri, Muhammed Ali Aksu'ları, Sevgi Yeşilyurt'ları da şükranla anıyoruz, Gazi'lerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Ve biliyoruz ki, nice canlar feda edilse dahi, hiç bir güç, Aziz Türk Milletinin birliğini ve bağımsızlığını elinden alamaz. Çünkü bu asil millet şehitlikle nurlanmış, gazilikle onurlanmış askerdir.

           Yüce Allah'tan duamız O'dur ki, Şehitlerimizin ruhu şad, mekânları cennet olsun, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olsun’’ dedi.

Daha sonra Alaçam Müftülüğü tarafından hazırlanan ilahi korosu eşliğinde ilahiler okundu, İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu, İmam Hatipler tarafından çifte Ezan sesleri yükseldi. Saat 0013’ü gösterince tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemiz de de sala sesleri ile program son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
TARIM ARAÇLARI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMA YAPILDI
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR
ALAÇAM FİLYASYON EKİPLERİ KISITLAMADA DA VİRÜSÜN İZİNİ SÜRÜYOR