Advert

BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda kısıtlamanın gündemde olmadığını söyleyerek alınması gereken tedbirleri sayarak uyardı.

BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerden yapılmalı.

Hayvan satış alanlarında kısa kalınmalı.

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler hayvan satış kesim alanlarında bulunmamalı.

Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı evde alınmalıdır.

Namaza herkes kendi seccadesiyle gitmelidir. Bu Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınavdır.

Bütün bayram boyunca dikkat edeceğimiz en kritik hususlardan biri ise şudur: El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak. Yüz yüze ziyaret makbul değil, kutlama telefonla yapılmalı.

"BAYRAMDA KISITLAMA GÜNDEMDE YOK"

Bayramda kısıtlama gündemde yok.

Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90'ın üzerindedir.

Ramazan Bayramı'nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur. Önceki bayramda elde ettiğimiz sonucu gönüllü kısıtlarla hedefleyelim. İşi ciddiye alalım ki bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. Influenza'nın da devreye girmesiyle yoğun bakım hastane yükünün ve can kayıplarının artacağı bir tablo beklentisi var. Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.

"TÜRKİYE'DE BİRİNCİ DALGANIN ETKİSİ DEVAM EDİYOR"

Dünyada ikinci dalga beklentisinin olduğunu görüyoruz. Erken dönemde bizim şu günlerde bu döneme daha iyi bir geçiş yapmamız gerekiyor. Şu dönemde bu günleri çok iyi değerlendirmemiz bu salgını ve yayılımı önleme gayreti içinde olmalıyız. Vefat oranlarımız dünyaya göre düşüyor ama entübe hastalarımızda artış olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin ikinci bir dalga içinde olduğunu söyleyemeyiz birinci dalganın etkisi hala devam ediyor.

"İSTANBUL, İZMİR PİKİNİ TAMAMLADI"

İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu'da bazı illerde pik yer yer yeni başladı.

"31 AĞUSTOS'TA OKULLAR AÇILACAK"

Okulların açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladı. Okullar bu takvimde eğitime başlamış olacak.

AŞI AÇIKLAMASI

Herkesin beklentisi olan bu konu önemli. Zannediyorum önümüzdeki 4-5 veya 6 ay ocak-şubat-mart gibi yılın ilk çeyreğinde aşını geliştirilmesi mümkün olabilir gibi görülüyor. Son birkaç hafta epey mesafe kat eden ülkeler oldu. 1-2 ay sonra olacak beklentisi içinde olmamalıyız önümüzdeki 4-6 içinde bu konuda gelişme dünyada olabilir. Ülkemizde 6 çalışma devam ediyor. Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakinen takip ediyoruz.

''ON BİN KİŞİDEN 26'SI BELİRTİ GÖSTERMİYOR''

On bin kişiden 26'sı aramızda belirti göstermeden dolaşıyor. Bağışık oranı yüzde 0,8.

''AYASOFYA SEVİNCİNİ YAŞARKEN DİSİPLİNE OLMALIYDIK''

Ayasofya 86 yıllık hayalimizdi. Bu sevinci yaşarken bu ortamda disiplinize ederek yaşıyor olmalıydık yer yer uyanlar oldu uymayan görüntüleri de görmüş olduk. Sevinci yaşarken maske mesafe kuralını sevincimizi paylaşırken de devrede tutmamız gerektiği kanaatindeyim.

ANKARA'DAKİ HASTANELERDE YATAK DOLULUK ORANLARI

Ankara'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67. Standart yataklarda doluluk oranı yüzde 49.

'65 YAŞ ÜSTÜ' AÇIKLAMASI

Bu bayram sonrası dönemde erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu'nun önerisi var. Bununla ilgili bayram sonrası duyurusu yapmış olacağız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SEZONU AÇTI
ALAÇAM DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SEZONU AÇTI
MUHTARLAR DERNEĞİNDEN ZİYARET
MUHTARLAR DERNEĞİNDEN ZİYARET