Advert

YEŞİL VE MAVİ İLE BULUŞAN ALAÇAM

Samsun’un en güzel sahillerinden birine sahip olan Alaçam İlçesi, yeşilin ve mavinin birleştiği yer alaçam

YEŞİL VE MAVİ İLE BULUŞAN ALAÇAM

Samsun’un en güzel sahillerinden birine sahip olan Alaçam İlçesi, yeşilin ve mavinin birleştiği doğal güzelliği ve 600 yıllık gelenekleri ile Geyikkoşan güreş alanında düzenlenen şenlikleriyle dikkat çekiyor. İlçe, ayrıca birçok medeniyetin izlerini günümüze taşıyor

Samsun’un sahil kenarındaki ilçelerinden biri olan Alaçam İlçesi, doğal güzellikleri ve cana yakın halkı ile insanın içini ısıtırken, yöresel lezzetleriyle de öne çıkıyor. Birçok medeniyeti barındırdığı köklü tarihi ise Alaçam’a mistik bir hava katıyor. Mavi ve yeşili bir arada görebildiğimiz ilçede, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Geyikkoşan sahili, 12 kilometrelik temiz kumsalı ve iskelesi, çınar, kavak, çam ağaçlarından oluşan koruluğu ve Türkiye’nin dört bir yanından ağırladığı 6 Mayıs hıdrellez şenlikleri ilçenin tanınmasına katkı sağlamaktadır.

İSMİ NEREDEN GELİYOR

Tarihte, farklı beylikler tarafından ele geçirilen Alaçam’ın pek çok defa ismi de değiştirilmiş. M.Ö. 5. Asırda Orta Asya'dan gelen Miletliler, Alaçam’a Zelikus adını vermiş. Miletlilerden sonra Bizans’ın eline geçen Zelikus, daha sonra Danişmentlilerce zapt edilerek Tralköy adını almıştır. Selçuklular döneminde Tralköy adı Uluköy olarak değiştirilmiş, 1385'de İlhanlılar döneminde ise ilçe Alaçam adını almıştır. Alaçam adının; kasabanın ortasından geçen Uluçay'ın kenarındaki Ulu çam denilen büyük çam ağaçlarından geldiği ifade edilmektedir.

EKONOMİK YAPISI

Alaçam oldukça verimli arazilere sahip ve bu topraklarda buğday, fındık, arpa, mısır, tütün, çilek, patates ve çavdar yetiştiriliyor. Sebze ve meyvenin ise her çeşidi üretiliyor. Alaçam’da ayrıca balıkçılık da önemli bir yere sahiptir. Alaçam ve Yakakent denizinden hamsi, istavrit, palamut, lüfer, kefal, barbunya, mezgit ve kalkan balıkları avlanıyor. İlçede ayrıca büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Alaçam’da gezilecek yerlerin başında ilçeye 1 kilometre uzaklıkta bulunan Geyikkoşan sahili ve mesire alanı yer alıyor. Geyikkoşan sahili, temiz kumsalı, çınar, kavak, çam ağaçlarından oluşan koruluğa sahiptir. Geyikkoşan’da her yıl Hıdırellez günü (6 Mayıs) şenlikler yapılmaktadır. Bu şenliklerde Türkiye genelinden amatör ve milli güreşçiler katılarak yağlı güreş müsabakaları düzenleniyor. Bu şenliklerin 600 yıllık bir efsaneye dayandığı söyleniyor. Efsaneye göre; Geyik Baba isminde bir Arap ordusu komutanı 6 Mayıs’ta tüm işlerini bırakarak o mevkide koyun, kuzu, inek cinsinden hayvanları kestirerek fakir fukara halka ziyafet verirmiş. Deniz kıyısında bulunan bu koruluk içinde Geyik Baba türbesi bulunmaktadır. Alaçam Koyunda ise çok güzel bir kumsal mevcut, Yazın cıvıl cıvıl olan bu kumsala yöre halkı ellerinde yiyecek sepetleri ile birlikte yürüyerek bir saate gelmektedir. Halk denize girdiği gibi civardaki ormanlarda da avlanmaktadır. Alaçam’da görülecek diğer yerler ise Kızlan Köyü, Gümüşova, Hüseyindede mevkii, Alaçam’ın tarihi Evleri, Mübadele Müzesi gibi yerleri bulunmaktadır.

TURİSTLİK FAALİYETLER

Alaçam kumsalı kadar ormanları ile de turistlere davetiye çıkartıyor. Muhteşem sahillinde yazın yüzebilirken, doğa yürüyüşüyle vücut ve ruh sağlığını dengede tutabilirsiniz.

TARİHİ DEĞERLER

İlçede Sivritepe, Elçitepe, Gökçeboğaztepe ve Dedetepe höyükleri bulunmaktadır. Sivritepe, Dedetepe, Gökçeboğaztepe de Hitit dönemine ait yerleşmeler tespit edilmiştir. Gökçeboğaztepedeki kazılar 1955 yılında yapılmıştır. Ayrıca Sivritepede yapılan kazılarda Milezyenlere (Miletoslular- Miletliler) ait olduğu belirtilen çanaklar, çömlekler bulunmuştur. Birde Yakakent ve Alaçam'ın güneyinde dağlık ve ormanlık alanda tarihi bir kale yer almaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
11 KASIM
11 KASIM "MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ" ETKİNLİĞİ YAPILDI