Advert

ALAÇAM’DA KEKİK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Alaçam İlçesinde Kekik yetiştiriciliğinde adımlar atılmaya başlandı

ALAÇAM’DA KEKİK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Alaçam Kapaklı Mahallesi sakinlerinden Sezer Semiz isimli vatandaş kekik tohumu dikmeye başladı.

İklim ve Toprak İstekleri: Çok yıllık bir bitkidir. Ekonomik ömrü 7 yıldır. Akdeniz iklimi bitkisi olmasına rağmen Karadeniz bölgesinde soğuklara dayanıklıdır. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Ancak kireç bakımından zengin, tınlı topraklarda iyi gelişme gösterir.

Fidelerin Sökümü ve Tarlaya Dikim: Fide dikilecek tarla güzden sürülmeli, dikim öncesi sürümde dekara 15-15-15 kompoze gübreden dekara 30 Kg. verilmelidir. Sürüm sonrası sürgü çekilmelidir. Dikim zamanı tütün dikim zamanı ile aynı olup 15 Nisan-5 Mayıs arasıdır. Dikilecek fideler fidelik sulandıktan sonra pullukla veya kürekle toprak devrilerek silkelenip çıkarılmalıdır. Aksi takdirde kökler uzun olduğundan elle sökümde kopma ve soyulmalar olduğundan fidenin tutma oranı düşer. Silkelenip çıkarılan fideler demetlenip 7-8 cm den kökleri kısaltılmalıdır. Aksi takdirde uzun kökler dikim esnasında yukarıya doğru kıvrılacağından tutma oranı düşer.

Dikim için en uygunu tütün dikim makinesi ile yapılanıdır. Makine yoksa elle dikim de yapılabilir Sıra arası 45-50 cm sıra üzeri 25 cm olmalıdır. Her iki şekil dikimde mutlaka can suyu verilmelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI