Advert

SAMSUN’DA DAMIZLIK COMBA DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Damızlık Mandalarda Verimliliği Artırma Projesi Kapsamında Bafra, Alaçam,19 Mayıs, Terme ve Vezirköprü ilçelerinden 36 yetiştiricimize Damızlık Comba Dağıtımı Gerçekleştirildi.

SAMSUN’DA DAMIZLIK COMBA DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığımız, Hayvancılık Genel Müdürlüğünce uygulanan Damızlık Mandalarda Verimliliği artırma Projesi kapsamında, İl Müdürlüğü ve Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği koordinasyonu ile İlimiz Bafra, Alaçam,19 Mayıs, Terme ve Vezirköprü ilçelerinden 36 yetiştiricimize Manda Combası 27 Kasım 2020 tarihinde Bafra Hayvan Pazarında dağıtımı yapıldı. Dağıtım Programına, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem BÖLÜKBAŞI, Bafra Belediye Başkan Vekili Ahmet TOKGÖZ, Damızlık Manda Birliği Başkanı İsmail METİN, Şube Müdürü, İlçe Müdürleri, Sivil toplum kuruluşları, temsilcileri ve yetiştiricilerimiz katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, konuşmasında, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ülkemizde bulunan damızlık değeri yüksek mandaların erkek yavrularını damızlık tabii tohumlama combası olarak kullanarak, yerli mandalarımızda süt veriminde genetik olarak ilerleme ve kan tazeleme sağlamak amacıyla Damızlık Mandalarda Verimliliği Artırma Projesi uygulanmaktadır. Bu proje kapsamında, ilimizde Damızlık Manda Yetiştirici Birliğine üye, en az 15 dişi manda varlığına sahip, sürüsünde tohumlama yaptırabilecek ve dağıtılan mandaların aşım kayıtlarını tutabilecek, bu kayıtların Manda Islah Sistemine girilmesini sağlayacak 36 yetiştirici, komisyon marifetiyle seçilmiştir. Damızlık Comba bedelinin % 80 i bakanlık bütçesinden ödenecek olup bu tutar en fazla 7.000 TL/baş olacaktır. İlimizde bu kapsamda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden görevlendirilen komisyon üyeleri ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde Kocaeli ili Kandıra ilçesinde Combaların seçimi gerçekleştirilmiştir. Yetiştiricilerimize hayırlı olsun” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
11 KASIM
11 KASIM "MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ" ETKİNLİĞİ YAPILDI