Advert
Advert

Erasmus+ KA101 Projenin Açılış Toplantısı ve Kokteyli Yapıldı

Alaçam Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Erasmus + Açılış Kokteyli davetlilere tanıtıldı

Erasmus+ KA101 Projenin Açılış Toplantısı ve Kokteyli Yapıldı

Programa Alaçam Kaymakam Fikret Zaman, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Öğretmen evi Müdürü Hüseyin Kara, Müdür Yardımcısı Serhat Murat Karagöl, Okul Müdürleri ve Öğretmenler, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aydoğdu ve yönetim kurulu üyeleri, Alaçam Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve yönetim kurulu üyeleri katılımı ile Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı.

            Açılış konuşmasını Okul Müdürü Abdulkerim Açıkgöz yaparak şunları söyledi; 20.11.2018 Erasmus programı, Eğitim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği Programıdır. Eğitim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.
            Meslek Liseleri, Avantajlı kurumlar olup öğrenci, okumak istediği bölümü seçtikten sonra iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı devlet sigortası kapsamına alınmakta olup, son sınıfta iş yerinde beceri Eğitimi uygulamaları yaparken de döner sermaye ile beraber yediyüz TL ye ulaşan ücret almaktadır. Mezun olduktan sonra da üniversite yolu her zaman açık olmakla beraber işyeri açma belgesi ile de dükkân açıp, mesleğini icra edebilmektedir.

            Okulumuzda Elektrik ve Elektronik Teknolojisi, Muhasebe ve Finansman, Bilişim Teknolojileri olmak üzere toplam üç farklı alanda eğitim verilmekte olup düz Anadolu lisesi kısmı ayrıca devam etmektedir. Okulumuz sosyal faaliyetler konusunda da birçok çalışma yürütmektedir. İlçemiz kitap okuma Projesi ‘Okudukça’, İl Projesi ‘Hep birlikte Okuyoruz’, ‘ Sıfır Atık Projesi’, ‘Atık Pil, Atık Kâğıt, Atık Plastik Toplama’ Projeleri bunlardan bazılarıdır.

            İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü Maarif Hareketi Çalışmalarında Okulumuz lise kategorisinde son iki yıldır ilçe birincisi seçilmektedir. Geçen yıl İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın COŞKUN ESEN bizzat kendisi gelerek birincilik ödülünü takdim etmiştir. İlimizde Valilik Resmi Programı kapsamında 20 Eylül 2018 tarihinde yaptığımız, Tüm Alaçam Esnaflarının destek ve katılımları ile zirveye ulaşan Ahilik haftası kutlama programımız göz doldurucu olmuş, gençlerimiz usta çırak ilişkisinin önemini ve meslek sevgisini bizzat yaşayarak öğrenmiştir.

            Tübitak ‘Proje Tabanlı Beceri Yarışması’ İl birinciliği, Kendi Okulumuzda Tübitak 4006 Bilim Fuarı, Tübitak ‘Samsun Proje Pazarına’ Virajlarda Erken Uyarı sistemi’ Adlı Proje ile katıldık.

            Bu Projenin yazımında görev alan Özcan Çıkrıkcı ve Betül Aksu’ya, Dil çevirisinde Özcan Selçuk ve Nadide Olgun’a,Yazmanlıkta Dilek Ekici’ye, Bilişimde Elvan Kır’a Beyin Fırtınası aşamasında fikirleriyle katılım sağlayan Ayşe Çelebi’ye Rehberlikte Ercan Azim’e, Lojistikte Sefa Ovalı’ya,dağıtım ve organizasyonlarda Ülkü Coşgun ve Eyüp Güler’e,olumlu okul ortamı oluşturma da her zaman gayret ve çaba gösteren adını sayamadığım tüm öğretmen arkadaşlarıma, yaptığımız çalışmalarda her zaman desteğine inandığımız İlçe Kaymakamımız Fikret Zaman’a, Belediye Başkanımız Hadi Uyar’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sezai Tural’a teşekkür ediyorum dedi.

            Proje koordinatörü Özcan Çıkrıkcı, Bu projeyi yapmak istemekteki temel amacımız mevcut sorunlarımızın en önemlilerinden biri olan öğrenci devamsızlığı ve erken okul terki konusunda mevcut kurumsal imkânlarımızla uyguladığımız çözümlerin yeterli olmamasıdır.

            Proje sayesinde kurumsal yeterliliklerimizi artırarak problemlerimize daha etkili ve kalıcı çözümler oluşturmak istiyoruz.

            Ulusal imkânları incelediğimizde sorun alanımız olan öğrenci devamsızlığı ve erken okul terkine yönelik yeterli çalışma olmadığını saptadık. Bu sebeple sorunumuzun çözümüne yönelik uluslararası alanda bir çalışma yapmanın gerekli olduğuna inanmaktayız.

            Bu proje sayesinde kurumsal kapasitemizi artırma yolunda önemli adımlar atarak öğrenci devamsızlığı ve erken okul terki oranımızı önemli ölçüde azaltacağız dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
SAMSUN JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
EMNİYETTEN MOTOSİKLET UYGULAMASI
EMNİYETTEN MOTOSİKLET UYGULAMASI