Advert

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ODA BAŞKANLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve Şoförler Odası Başkanı Kurtbey Bozkurt ile birlikte gündeme dair basın açıklaması yaptılar.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ODA BAŞKANLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir son zamanlarda gündemde olan Korona Virüs salgını nedeniyle gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse İç İşleri Bakanlığı'nın tedbir amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulamasıyla vatandaşlar tarım ürünlerine yani temel ihtiyaç ürünlerini almak için zor günler geçirdiklerini dile getirdi. Bedir, bu doğrultuda çifçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ötelenmesini dile getiren Bedir, çiftçinin mahsulü tarlada 1 lira raflarda ise 6-7 lira seviyelerinde seyir etmektedir. Bu gibi faiş fiyatlar karşısında ise ezilen çiftçilerimiz ve vatandaşımız olmuştur. İnsan hayatında her şeyden önemli olan bu gereksinimlerin üretimi için çiftçiye yani üretime destek vermeliyiz dedi.

Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz; "Hükümetten esnaf paketi bekliyoruz"   Pandemi kısıtlamalarıyla birlikte esnaf ve sanatkarın zorlu bir süreç yaşadığını hatırlatarak, "Hükümetten acil esnaf paketi bekliyoruz dedi. Özyılmaz: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda İçişleri Bakanlığının genelgesiyle alınan tedbirlerin, getirilen kısıtlamaların vatandaşların korunmasına, kollanmasına yönelik olduğunu biliyoruz. Kısıtlamaya giren esnaflarımızla birlikte maalesef okullara endeksli olan meslek dallarımızla iştigal eden  kantinlerimiz, kırtasiyelerimiz ve fiziken açık fiilen kapalı olan kahvehane işletmecisi esnaflarımız, kıraathanelerimiz, internet kafe ve düğün salonlarımız, hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe gibi işletmelerimiz zorlu bir süreç yaşadılar ve maalesef yaşamaya devam ediyorlar.. Kısıtlamalarla esnaf paketinin gündeme geleceğine dair hiçbir şüphemiz yok. Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın, ilgili bakanlıklarımızın, milletvekillerimizin nezdinde gerekli çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Esnaf paketinde olması elzem olan aylık nakdi yardımla birlikte hibe desteği, günü gelen tüm kredi ve ödemelerin faizsiz olarak ötelenmesi, kira yardımı yapılması, esnafımızın Bağ-Kur primlerinin devletimiz tarafından karşılanması, vergi muafiyetinin getirilmesi, enerji maliyetlerinin karşılanması  veya bedellerinin düşürülmesi gibi esnaf ve sanatkarımızı korumaya ve kollamaya yönelik adımların atılmasını beklemekteyiz. Ayrıca Esnaflarımıza yapılan 1000.tl nakdi ve kira yardımı içinde Hükümetimize Esnaf ve Sanatkarlarımız adına teşekkür ediyoruz." ifadeleri kullandı.

Şoförler ve Otomobilceler Odası Başkanı Kurtbey Bozkurt yaptığı açıklamada: Kısıtlamaya giren esnaflarımızla birlikte maalesef okullara endeksli olan meslek dallarımızla iştigal eden okul servislerimizin kullanmış oldukları kredilerin faizsiz ötelenmesini ,servis taşımacılığı Nace kodunda bulunan araçlara MTV muafiyeti, okul servislerimizin almış oldukları yakıtın ÖTV siz olarak şoför esnafımıza vergisiz olarak verilmesini ve şoför esnafımızın SGK borçlarının hükümetimiz tarafından ödenmesini talep etmekteyiz. Servis taşımacılığında boşta kalan araçların il ve ilçe Belediye Başkanlıkları tarafından ihtiyaç hasıl olanlara kiralama yolu ile kullanmalarına olanak sağlamaları bir nebzede olsa rahalama sağlayacaktır. Korona Virüs salgını nedeniyle çalışamayan şoför esnafımızın sıkıntıları gün geçtikçe artmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ilgili bakanlıklarımızın, milletvekillerimizin nezdinde gerekli çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizleri yalnız bırakmayacağınızı umuyoruz dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
DAĞCILAR KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR
11 KASIM
11 KASIM "MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ" ETKİNLİĞİ YAPILDI