Advert

BAHÇESİNDE YETİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERLE 14 ÇEŞİT DOĞAL SABUN ÜRETİYOR

Alaçam Kaymakam Fikret Zaman, İlçede 14 çeşit sabun imalatı yapan Batı Ailesini ziyaret etti.

BAHÇESİNDE YETİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERLE 14 ÇEŞİT DOĞAL SABUN ÜRETİYOR

Gürhan ve Bahar Batı, işlerinden arta kalan zamanlarında bahçelerinde yetiştirdikleri Alaçam’da üretilen keçi sütü, Taflan, At kestanesi, Sarı Kanteron, Pirinç kepeği, Lavanta, Kestane Ballı bitki türlerinden ürettiği 14 çeşit sabunları imal ederek Alaçam’a ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman İlçemizde böyle güzel üretimler yapan Batı ailesine sonsuz teşekkür ediyorum dedi.

Kaymakam Fikret Zaman’a bilgi veren Gürhan ve Bahar Batı çifti, ürettikleri Zeytinyağlı, Lavanta, Aleo Vera, Kestane Ballı, Keçi Sütlü, Bıttım (Memengiç), Tatlı Badem, Limon Otuyağı, Sarı Kanteron, At Kestanesi, Biberiye, Defne Yaprağı ve Argan ve Piriç Kepeği çeşitleri ile şimdilik sınırlı olduğunu ve önümüz zamanlarda ise çeşitlerimizi daha da bollaştıracaklarını dile getirdiler.

İlçeye yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunan Sarılık Mahallesindeki Lavanta tarlasında yetiştirdiği 7 çeşit, aromatik bitkileri kullanarak 2 yıl önce doğal sabun üretmeye başlayan Batı çifti, bunları satarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Yetiştirdiği bitkilerden sezonuna göre farklı özelliklerde sabunlar imal eden Batı Ailesi, bunları sosyal medya üzerinden satıyor.

Zamanla farklı özelliklere ve kokulara sahip sabunlar üretmeyi başardığını ifade eden Batı ailesi Gürhan ve Bahar Batı şöyle devam etti: "Aklımıza gelebilecek veya yiyebileceğimiz her türlü meyve, sebze ve bitkiden sabun üretimi yapıyoruz, şimdilik 14'e yakın sabun çeşidimiz var. Ürettiğimiz sabunları sosyal medya üzerinden satıyoruz. Türkiye'nin her yerine de kargo ile gönderiyoruz.” Dedi.

DOĞAL MUM’DA İMAL EDİYORUZ;

Gürhan ve Bahar Batı, Aromatik Arı balmumundan doğal mum üretimi de yaptıklarını anlattılar, Kapalı alanlarda yanan mumlarda nefes darlığı ve astım hastalarının nefeslerine iyi geldiği söylediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI