Advert

VALİ DAĞLI’DAN KABİR ZİYARETİ

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Fatma Çavuş ile 1987 yılında Mardin'de şehit olan Komando Er Arif Çetin'in kabrini ziyaret etti.

VALİ DAĞLI’DAN KABİR ZİYARETİ

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Milli Mücadele yıllarında 33 yaşındayken Rum ve Ermeni çetelerine karşı amansız bir mücadele vererek, çeteleri etkisiz hale getiren kadın kahramanımız Fatma Çavuş ile 1987 yılında Mardin'de şehit olan Komando Er Arif Çetin'in 19 Mayıs ilçemize bağlı Dağköy Mahallesi’ndeki kabirlerini ziyaret ederek, ruhları için Fatiha okudu.

Samsun'un kahramanı Fatma Çavuş Kimdir?

Kurtuluş Savaşı sırasında bugünkü Dağköy Mahallesi'ne, Nebiyan bölgesinden gelen Rum ve Ermeni çetelerine karşı silah kuşanıp mücadele eden Fatma Çavuş'un hikayesi, aradan geçen zamana karşın hala anlatılıyor. Fatma Çavuş'un hikayesini duyanlar, mezarını ziyaret edip dua ediyor.

Samsun'da Kurtuluş Savaşı döneminde Nebiyan Dağı çevresinde Dağköy mevkiine soygun ve talan için baskına gelen Rum ve Ermeni çetelerine karşı mücadele eden Fatma Çavuş’un kentte bulunan heykeli ve mezarı yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

FATMA ÇAVUŞ ADINA YAZILAN TÜRKÜ

Fatma Çavuş adınan yöre halkının dilden dile söylediği türkünün sözleri ise şöyle:
İnişli yokuşlu Dağköyün yolu/Gökçe kaluk yanı eşkiya dolu/ Fatma çavuş kollar hem sağı, solu/ Beşli mavzer elde, ateş saçıyor- Karayağız Fatma, fidan boyludur/ Bu yerlerde doğmuş bir Dağköylüdür/ O bir Türkmen kızıdır, asker huyludur/ Sanki dersin, kanat takmış uçuyor-Bomba deresinde urum dolanır/ Engiz çayı kızıl kana bulanır/ Fatma çavuş, Allah deyip direnir/ Bozguna uğramış çete kaçıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI