Advert
Advert

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Alaçam Engelliler Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, kapalı spor salonunda devam etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

Alaçam Gençlik hizmetleri müdürlüğü tarafından kapalı spor salonunda devam eden etkinliklere, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Alaçam Belediyesi Muhtarlardan sorumlu Müdür Mustafa Söylemez, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, İlçe Jandarma Komutanı Samet Kuruçelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural kamu kurum kuruluşların daire amirleri, Ak Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül ile vatandaşların katıldığı etkinlik saygı duruşu, istiklal marşının okunması ile devam etti.

"Her birey ya engelli ya da engelli adayıdır" diyerek sözlerine başlayan Alaçam Engelliler Derneği Başkanı Vahide Topal "Engellilik yalnızca engellilerin ya da ailelerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar ve birey olarak vatandaşlarımızın konuya gösterecekleri ilgi, duyarlılık ve destekleri onların, daha iyi yaşam koşullarına kavuşmalarına, sosyal yaşama katılmalarına hız kazandıracak. Engellilere yönelik gerçekleştirilecek çalışmalar engellilerimizin yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. Her birey ya engelli ya da engelli adayıdır. Engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri bir haktır. Toplum olarak bizlere sahip çıkılması, olası olumsuzluklardan tüm engellileri koruma, onlara iyi kaliteli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla güç birliği ve gönül birliği yapılması en büyük amacımızdır" dedi.

İlçe Kaymakamı Fikret Zaman ise yaptığı konuşmada “3 Aralık Günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak açısından önemli bir tarihtir. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları anlayışıyla engelli bireylerin her alanda özgürce ve rahatça yararlanabilmesi için her türlü imkan sunulmaya çalışılmaktadır. Engellilik alanındaki sorunlar sadece engelli bireyleri değil, tüm toplumu ilgilendiren ve çözümüne yönelik katılımını gerektiren sorunlardır. Devletimiz her zaman sosyal devlet anlayışıyla vatandaşlarına eşit hak ve imkanlar sunarak temel hak ve özgürlükler konusunda vatandaşlara daha yakın olmaya, onların sosyal yaşama katılımlarını artırma konusunda hizmet sunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların toplumla uyum içerisinde bütünleşerek karşılıklı saygı ve sevgi ortamında birbirimizi anlayarak yaşayabilmek en büyük gayemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı günün toplumsal duyarlılığı, sorumluluğu arttırmasını temenni ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Program boyama etkinliği, Samsun Amisos Engelliler Derneği üyesi Zeynep’in muhteşem dans gösterisi izleyicilerden tam not aldı, salın bocce müsabakası yapıldı, ihtiyaç sahiplerine elektrikli tekerlekli sandalye taktim edildikten sona Alaçam Öğretmen evinde yemek programı ile son buldu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SAMSUN JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
SAMSUN JANDARMADAN UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE
EMNİYETTEN MOTOSİKLET UYGULAMASI
EMNİYETTEN MOTOSİKLET UYGULAMASI