Advert
Advert
Advert

VALİ DAĞLI’NIN ‘MÜZELER HAFTASI’ MESAJI

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğinin tanıtılması amacıyla, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü 'Müzeler Günü' ilan edilmiştir.

VALİ DAĞLI’NIN ‘MÜZELER HAFTASI’ MESAJI

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğinin tanıtılması amacıyla, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü 'Müzeler Günü' ilan edilmiştir. Ülkemizde ise 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında 'Müzeler Haftası' olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Geçmişle bugünü buluşturan ve kültürleri kaynaştıran müzeler, ülkelerin kültürel yaşamının ayrılmaz ögesi durumundadır. Toplumsal barış ve insanlığın gelişimi için vazgeçilmez olan müzelerde yapılan tüm etkinlikler, tarih bilincinin oluşmasını, estetik beğeniyi, düşünmeyi ve öğrenmeyi sağlamaktadır.

Birçok medeniyeti kucaklayan şehrimizin tarihi, Eski Taş Çağına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesinin ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaralarına ev sahipliği yapan şehrimiz, yakın tarihimizde de bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktalarından biri olup sahip olduğu kültürel miras ve zenginlik ile geçmişe ışık tutmaktadır.

Müzelere ve tarihi değerlere verilen önem, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin göstergelerindendir. Bu nedenle müzelerimizdeki eşsiz eserler ve şehrimizdeki tarihi değerlerin korunması, onarılması ve gelecek nesillere aktarılması toplumsal sorumluluklarımızdandır.

Bu duygu ve düşüncelerle, kültür mirasımızın korunmasında görev alan, insanlık mirasını koruyarak muhafazasında büyük emekleri olan başta müze çalışanları olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ‘Müzeler Haftası'nı kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU