Advert
Advert
Advert

ÇELTİK TARLALARINDA DRONE İLE İLAÇLAMA DÖNEMİ BAŞLADI

Alaçam ilçesinde, çeltik arazilerinde drone ile ilaçlama başladı.

ÇELTİK TARLALARINDA DRONE İLE İLAÇLAMA DÖNEMİ BAŞLADI

Özel bir firmaya ait çeltik ilaçlama yapan Drone'lara yüklenen yazılımlarla, uydu üzerinden haritada işaretlenen alanlar drone'lar tarafından otomatik şekilde ilaçlanıyor.

Özel bir firmaya ait Drone ile ilaçlamanın faydaları ve ekonomik olarak sağladığı tasarruf ve zaman olarak da kısa zamanda tarlaları ilaçladıklarını belirten Karlı Mahallesi Muhtarı Süleyman Sevinç Karlı mahallesindeki çeltik üreticilerinin Drone ile ilaçlamaya başladıkların belirtti. Şuanda çeltik sahalarında yabancı ot ilaçlaması yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda ilaç ve zamandan ciddi anlamda tasarruf ediyoruz. İlaç da yüzde 30'a varan tasarruf ediyoruz. Bizde bu bölgede çiftçilerimizin bu faaliyetleri görerek ekonomik ve verim anlamında kazanç sağlamasını istiyoruz" dedi.

Kullanılan drone'ların 18 litre hacmindeki drone'lar olduğunu belirten Sevinç, "Uygulama olarak yaklaşık olarak 14 dönüm yabancı ot ilaçlaması yapıyor.

Çeltik üreticisi ve Karlı Mahallesi Muhtarı Süleyman Sevinç ise drone'la ilaçlamanın büyük kolaylık ve tasarruf sağladığını gördüklerini belirterek, "Dron'la ilaçlamada çeltiğin her alanına eşit miktarda ilaç düşüyor. Hiçbir şekilde ilaç israf olmuyor. Buda ciddi anlamda bir ilaç tasarrufu sağlıyor. Tarlaya girmeden, çeltiği ezmeden büyük bir kolaylık sağlıyor. Ekonomik olarak da sırt motoruyla yaptığımız ilaçlamadan daha ucuz, traktörle yaptığımız ilaçlamadan daha kolay, çeltiği herhangi bir şekilde ezmesi mümkün değildir. İnşallah drone'la ilaçlama Alaçam'da yaygınlaşır.

Çiftçi kuruluşları önayak olur. Bizlere de görev düşerse yanlarında oluruz" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU