Advert

ALAÇAM'DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

Alaçam’da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

ALAÇAM'DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Atatürk Anıtına Saat: 09.30’da Alaçam Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenklerin sunulması ile başladı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması akabinde günün anlam önemi belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı J. Astsb. Çvş. Nihat Suluboğa yaparak şunları söyledi;  Tarih 12 Eylül 1921 Sakarya meydan muharebesiyle ordumuz savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir. Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya savaşı hattı müdafa yoktur sathi müdafa vardır. O satıh bütün vatandır inancıyla kazanılış ardından büyük bir taarruz hareketi ile düşmanın tamamı yok edilmesi kararı alınmış 1922 yılı Ağustosuna kadar hazırlıklar tamamlanmıştır. 26 Ağustos 1922 de düşmana saldırmak bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiş 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış sağ kalanlar ise esir alınmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan meydan muharebesi olarak adlandırılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan büyük taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman izmir’e kadar 500 kilometre yaya olarak edilmiş 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan tamamen temizlenmiştir.

Bu topraklarda ay yıldızlı bayrağımız altında özgürce yaşamamızı kanları ve canları pahasına sağlayan başta cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerinizi, şehitlerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz dedi.

Törene; İlçe Kaymakamı Fikret ZAMAN, Belediye Başkanı İlyas ACAR, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yaşar Görmez, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, gaziler, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI