Advert

Detay Ortaokulu’nda Yerli Malı Haftası

Alaçam Detay Ortaokulu tarafından düzenlenen yerli malı haftası etkinlikleri çerçevesinde “Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı” konulu program düzenlendi.

Detay Ortaokulu’nda Yerli Malı Haftası

Düzenlenen programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, Alaçam Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Abdulkerim Açıkgöz, Osman Tural Ortaokulu Müdürü İsmail Karaçeşme, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir ve öğrenci velileri katıldı.

Açılış konuşmasını Detay Ortaokulu Müdür Mehmet Çilbir yaparak şunları söyledi; Önce Birinci Dünya Savaşı, sonra da Kurtuluş Savaşı, ülkemizin bütün kaynaklarını tüketmişti. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ekonomik yönden çok kötü bir durumdaydı. Sanayi kuruluşumuz hemen hemen hiç yoktu. Tarıma elverişli alanların ise çok azı ekilebiliyordu. Tarımla uğraşan köylüler yoksuldu. Hem kaldı ki, peş peşe girdiğimiz savaşlar tarım yapacak genç nüfusu tüketmişti. Birçok ürünü yabancılardan almak zorunda kalmıştık. 

Bu yokluk günlerinde Atatürk ve arkadaşları, kendi kendimize yetecek bir ekonomiye sahip olmak arzusundaydılar. Yabancı mallar yerine, kendi ürettiklerimizle yetinmenin gereğini halka anlatmak istiyorlardı. 12 Aralık 1929 günü zamanın başbakanı İsmet İnönü, Millet Meclisi'nde yaptığı bir konuşmada, yerli malı kullanmanın öneminden ve tutumlu olmaktan bahsetti. Okullarımız, 1946 yılından itibaren 12 Aralık'la başlayan haftayı Yerli Malı Haftası olarak kutlamaya başladılar. 1983 yılında bu haftanın adı, Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası oldu. 

Bu hafta süresince, tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Aşırı harcamaya savurganlık, bundan kaçınmaya da tutum diyoruz. Tutumlu olma alışkanlığı küçük yaşlarda başlar. Paranın kâr amacıyla bir mala yatırılmasına ise yatırım denir.  Yabancı mal alırken, verdiğimiz paranın bir daha geri gelmeyeceğini düşünmeliyiz. Bu nedenle, elimizden geldiği ölçüde Türk Malı kullanmalıyız. Yabancı ülkelere para akışını önlemede, Türk Malı kullanmanın önemi büyüktür dedi.

Okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından katılımcılara güzel bir müzik dinletisi ve haftaya özgün şiirler ile program son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“RENKAHENK” KARMA SERGİSİ AÇILDI
“RENKAHENK” KARMA SERGİSİ AÇILDI
PELİTBÜKÜ GÖKGEL'DE BOLLUK AŞI YAPILDI
PELİTBÜKÜ GÖKGEL'DE BOLLUK AŞI YAPILDI