Advert

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Cumhuriyet'in ilanının 98. yıl dönümünü Alaçam’da, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

28 Ekim 2021 Perşembe günü Saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenklerin sunulması ile başlayan program 29 Ekim 2021 Cuma günü yapılan törenle son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı Saat 10:00’da Alaçam Cumhuriyet meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, İlçe Kaymakamı Fikret Zaman 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın anlam ve önemini belirten Konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Sayın Alaçamlılar, değerli mesai arkadaşlarım, sevgili gençler, sevgili çocuklar; Cumhuriyetimizin son şehidi Havzalı Piyade Uzman Çavuş Harun Çalışkan’a Allahtan Rahmet geride kalanlarına sabırlar diliyorum diyerek sözlerine başladı.

Cumhuriyet Bayramını kutlamanın mutluluğu ve kıvancı içinde hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Cumhuriyetin 98. Yılını kutlayan yüce milletimize ne mutlu Atatürk’ün gençliğe emanet ettiği Cumhuriyetimiz çok zor şartlar altında kuruldu. Cumhuriyete giden yolda milletimiz ölüm kalım savaşı verdi. Anadolu Sarıkamıştan Çanakkaleye kadar destansı bir mücadeleyle, yedi düvelle savaşarak Cumhuriyete ulaştı.

Bu nedenle Türk milleti için Cumhuriyet yalnızca bir rejim adı değildir. Türk milletinin var olmasına yol açan mücadelenin adıdır. Cepheye yollarken eşini oğlunu bir daha dönmeyeceğini bilmektir. Cumhuriyet geldikleri gibi diyebilmek kararlılığına ve inancına sahip olmaktır. Cumhuriyet adım adım demokrasiye, kanun önünde eşitliğe, kadın erkek eşitliğine, hukuk devletine giden yolu açmıştır.

Büyük Atatürk Cumhuriyeti ‘Benim en büyük eserim’ diye belirtmiştir. Milletine herşeyin en iyisini layık gören Atamız hızlı kalkınma hamlesi başlatmış, Anadolu’nun her yanını demir ağlarla örmüş ve ülkemizin her yanında fabrikalar açmıştır.

Eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye hemen hemen her alanda yapılan çalışmalarla ülkemiz yeniden doğmuştur. İnsanımız feba olmaktan çıkmış, vatandaş olmuştur. Laiklik sayesinde din ve vicdan özgürlüğü sağlanmıştır. O halde, bizde damarlarımızdaki asıl kanın bilincinde, Atatürkümüze, Cumhuriyetimize, Milletimize, Devletimize sımsıkı sarılacağız.

Mustafa Kemal Atatürk ilke ve inkılapların rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk milletinin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşatılması hepimizin vazgeçilmez sorumluluğudur. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Kuruluşundan bugüne kadar önemli atılımlar yapılmış, 98 yılda modern bir ülke haline geldik. Ancak bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelişmiş ülkelerden geri kalmamak için çok ama çok çalışmalıyız.

Atatürk’ün emanet ettiği Cumhuriyeti en üst seviyeye taşımak milletimizin her ferdinin sorumluluğundadır. Aziz Atatürk kısa süren hayatında başta Cumhuriyeti kurmak olmak üzere çok ve büyük işler yaptın. Sana minnettarız dedi.

Törende Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından orotoryo gösterisi gerçekleştirilerek, çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama programına; İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yaşar Görmez, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Alaçam Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Radi Şen, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Cansu keskin karaaslan,

daire amirleri, kamu kurum kuruluş yetkilileri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI