Advert
Advert
Advert

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Alaçam’da 24 Kasım Öğretmenler Günü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Alaçam Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına saat 10.00’da İlçe Milli Eğitim Müdürü  Sezai Tural tarafından çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ilk tören son buldu.

Alaçam Karahüseyinli İlk/Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan ikinci program, saat 10.30’da Halk Eğitimi Merkezi Konferans salonunda devam etti. Burada yapılan programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, Siyasi Parti temsilcileri, emekli öğretmenler, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını İlçe milli Eğitim Müdürü Sezai Tural Yaparak duygularını şöyle anlattı: Millet mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal’in Başöğretmen olduğu bugün 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bugün dünyanın en seçkini en soylu ve en kritik rolleri üstlenen siz lider öğretmenleri bir kez daha anmak için toplanmış bulunmaktayız.

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği elbette bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Öğretmenlerimiz en başta öğrencilerini, velilerini, meslektaşlarını, yöneticilerini ve içinde bulunduğu toplumu etkileyen, uzak hedefte dünyayı etkileyen değiştiren kişidir. Bu bakımdan öğretmenlik mesleği gönül gücüyle kendilerini katmaları gereken bir yaşam biçimidir. Çünkü öğretmelerin rolleri sadece okulda ve sınıfta kalmamakta, caddede, sokakta, evde devam etmektedir. Atatürk 24 Kasım 1928’de Millet Mektep Okullarını açarak kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk herkese yeni Türk Alfabesinin öğretilmesinde öncülük etmiş, milletin özgürleşmesini sağlamıştır.

Değerli öğretmenlerimiz;

Bütün çocuklar bir yıldızdır. Birlikte gökyüzüdür. Onlar bize geldiğinde, onlardaki potansiyeli görebiliyor muyuz? Gizil güçlerini fark edebiliyor muyuz? İşte öğretmenlik,  kimsenin göremediğini görebilme, duyamadığını duyabilme, hissedemediğini hissedebilmektir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarına ulaşmayı öğreteni yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen.

Unutmayalım ki; Bu ülke sizin toplumda ve düşünce yaşamında yapacağınız başarınızla yükselecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Başöğretmen Mutafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği mesajda “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir.

Bu önemli gün dolayısıyla mesleğe yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyorum. Emekli olan öğretmenlerimize mesleğe kattıkları değerler ve hizmetleri için teşekkür eder, bundan sonraki hayatlarında sağlık ve huzur temenni ederim. Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit olan ve ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, sizleri tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum dedi.

Daha sonra Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Başöğretmenimizin dediği gibi ‘Dünya’nın her yerinde öğretmenler, toplumun en özverili ve en saygılı ögeleridir’. Yüzyıllar öncesinde Diyojen ‘Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum’ demiştir. Hz Ali öğretmenliğin değerini en kısa ve etkili biçimde ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyerek ifade etmektedir” dedi. Kaymakam Zaman, Meslekte hizmet yılını dolduran öğretmenlere şeref belgelerini takdim etti.

Mesleğe yeni başlayan genç öğretmenler adına Şadiye-Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Tuğba Sibel Varol konuşma yaparak şunları söyledi; “Öncelikle bu mesleğe sahip olmamı sağlayan babama, anneme ve İlkokul öğretmenime ve üzerimde emeği olan diğer öğretmenlerime teşekkürlerimi sunarım.

Sözlerime son verirken Eğitim Fakültesini bitirip diplomasını alan atanmış veya atanamamış gönlü meslek aşkıyla yanan sözleşmeli, ücretli veya aday öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü sevgiyle kutluyorum” dedi.

Stayjerliği bitmiş ve Mesleğe yeni katılan öğretmenlere Karahüseyinli Ortaokulu Müdürü Bayram Bircan tarafından yemin ettirildi. Bircan, aramıza hoş geldiniz diyerek yeni öğretmenlik hayatlarında başarılar diledi.

Karahüseyinli İlk/Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Levent Yılmaz tarafından muhteşem bir zeybek gösterisi yaparak seyircilerden tam not aldı. Karahüseyinli İlk/Ortaokulu Müzik Öğretmeni Aykut Emre Özdemir ve okul öğretmenleri Arda Özcan, Rutkay Akalın, Melih Öncü’den oluşan müzik gösterisi izleyiciler tarafından alkışlar topladı.

Bizde Alaçam’ın Sesi Gazetesi olarak 24 Kasım Öğretmenler günü nedeni ile yapılan programda emeği geçer okum müdürü başta olmak üzere tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Ve aramızdan ayrılarak emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında huzur temenni ediyor, başta baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e ve şehit olan ve ahirete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Yüzünüzden tebessüm, yüreğinizden sevgi eksilmesin. Sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle öğretmenler günümüz kutlu olsun. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU