Advert
Advert
Advert

VALİSİ DAĞLI: AFETLERE KARŞI HER ZAMAN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Samsun Valisi Dağlı: ‘Afetlere Karşı Her Zaman Hazırlıklı Olmalıyız’ Samsun‘da meydana gelebilecek olası afet ve risk azaltma planlarını oluşturduklarını söyledi.

VALİSİ DAĞLI: AFETLERE KARŞI HER ZAMAN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde Ladik depreminin 78. yılı anma etkinlikleri kapsamında Samsun İl Afet Risk Azaltma Planı İzleme ve Değerlendirme Toplantısı, Vali Dağlı’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Dağlı, burada yaptığı konuşmada, 26 Kasım 1943’te Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelen ve 2 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin kişinin yaralandığını depremi unutmadıklarını dile getirdi.

‘HER ZAMAN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ’

Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinin Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğuna işaret eden Dağlı, “Depremlere, doğal afetlere ve yangınlara karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. Depremler, gelen sel taşkınları, Karadeniz Bölgesi’nde sıkça yaşanan heyelanlar, orman ve kent yangınları ile yaşıyoruz. Ayrıca kent yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Sanayi bölgelerinde yangınlar meydana geliyor. Bu konu başlıkları için risk hasar planları oluşturduk. Zaman zaman bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız toplantılarda ilin genel durumunu ortaya koyduk. Olası tehlike ve risk durumlarını belirledik. Bunlarla ilgili planlarımızı hazırladık. İnşallah herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayız ama hazırlıklı da olmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

ENKAZ ALTINDA KALANLAR GÖRÜLEBİLECEK

Dağlı, toplantıda kısa süre önce hayata geçirilen AFAD Acil Mobil Uygulamasını da tanıttı. Uygulamayı herkesin telefonlarına indirmeleri çağrısında bulunan Dağlı, “Mobil uygulama, afet anında vatandaşlarımızı toplanma alanlarına yönlendirecek. Yaşanabilecek durumlarda özellikle enkaz altından iletişim sağlayabilecek ve enkaz altında kalanların konumunu gösterecek. Ayrıca vatandaşlarımızın eğitim videoları başta olmak üzere depremle ilgili birçok bilgiye kolay şekilde ulaşabilmesini sağlaması açısından önemli ve gerekli bir uygulamadır.” diye konuştu.

Samsun‘daki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda yaşanabilecek olası durumlar için yürütülecek çalışmalar görüşüldü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU