Advert
Advert
Advert

YAKAKENT’TE TÜRK SOMONU DENİZLE BULUŞTU

Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, kafeslerde Türk Somonu ve Levrek Balığı yetiştiriciliğinin önemine değindi.

YAKAKENT’TE TÜRK SOMONU DENİZLE BULUŞTU

        Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Osman Akman, Su Ürünleri Mühendisi Hayri Öztürk ve Noordzee firması çalışanlarının katılımı ile 2021-2022 Türk Somonu Yetiştiricilik Sezonu başlaması vesilesiyle ilçemizde faaliyet gösteren Noordzee A.Ş. firmasına ait deniz kafeslerine, Bafra Derbent Baraj gölündeki kafeslerde yetiştirilen alabalıklar taşınarak Türk Somonunun denizdeki yetiştiricilik dönemi başlatıldı.

Yakakent ilçesi Samsun ilinin su ürünleri açısından hem balık avcılığının yoğun olarak yapıldığı hem de denizde kafeslerde Türk Somonu ve Levrek Balığı yetiştiriciliğinin yapıldığı tek ilçesidir. Bu özelliği nedeniyle Yakakent bir balıkçı kenti durumundadır.

Yakakent ilçesinde denizde kafeste balık yetiştiriciliği yapan 5 firmaya ait 12 tesiste kamu idarelerinin de denetiminde çevreye duyarlı olarak Türk Somonu ve Levrek Balığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Türk Somonunun denizdeki kafeslerdeki yetiştiricilik dönemi 2022 yılı Mayıs-Haziran aylarında hasat edilmesi ile sona erecektir. Hasat edilen balıklar işlendikten sonra başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelere ihraç edilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU