Advert

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN OMİCRON UYARISI

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Omicron varyantının görülmeye başladığı bu günlerde, Covid karşısında yeniden savunmasız bir duruma düşmemek için belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse, diledikleri aşı türü

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ORUÇ’TAN OMİCRON UYARISI

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Omicron varyantının görülmeye başladığı bu günlerde, Covid karşısında yeniden savunmasız bir duruma düşmemek için belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse, diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlimizde Covid 19 vaka sayıları belirgin bir artış göstermeden, dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Görünen vaka sayılarımızın belirli bir seviyede kalması ve aylardır güçlü bir artış olmaması, aşı programımızın bugüne kadar ilimizde başarıyla uygulandığının bir göstergesi.

                Ancak bu başarının sürdürülebilir olması için aşılama çalışmalarının, durmaması, hız kesmemesi ve halkımızın bu çalışmalara verdiği güçlü desteği sürdürmesi önem arz ediyor. Son bir ayın aşı verilerine baktığımızda bu desteğin azaldığını, bir kısır döngüye girdiğimizi, ilimizde ekiplerimiz tarafından köy köy, mahalle mahalle sürdürülen aşı çalışmalarına rağmen, Samsun’da aşılamanın adeta durduğunu görüyoruz.

Bazı ilçelerimizde günlük aşı sayımızın 30’un altına düştüğü günler oluyor.  Ondokuz Mayıs, Kavak, Ayvacık, Alaçam ve Lâdik ilçelerimizde geçtiğimiz günlerde bir günde yapılan toplam aşı sayısı 149’da kaldı. Bu ilçelerimizde 108 bin kişi yaşıyor. 108 bin kişiden sadece 149’unun aşıya destek olduğu bir tabloda, insanlarımızı istediğimiz düzeyde koruma altına alamayız.

Bu tablo, Omicron varyantının artık kapımızı çalmaya başladığı şu günlerde, ilimizi Covid karşısında yeniden savunmasız bir duruma düşürür. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep oldu. Bu kolay bulaşma hızıyla şimdiye kadar İstanbul ve İzmir’de görülen varyantın hızla Samsun’a ulaşacağını öngörmek yanlış olmaz.

                Bu hızlı yayılıma karşı önlem almak ve Avrupa’da görülen günlük vaka sayısındaki artışın ülkemizde görülmemesi için, Sağlık Bakanlığımız tarafından vatandaşlarımıza, daha önce ister inaktif, ister MRNA aşısı ile aşılanmış olsunlar, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse, diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi. 

                Lütfen şehrimizin ve ülkemizin sağlığını koruma adına, bu hakkı kullanalım, hatırlatma dozlarımızı yaptıralım. Virüs bize bulaşmak için beklemiyor. Hastalık kapımıza geldiğinde erteleme şansımız da yok. Biz de virüse gereken karşılığı verelim, aşımızı ertelemeyelim, ne olacak diye beklemeyelim. Hatırlatma dozlarımızı yaptıralım, şehrimizi bugüne kadar olduğu gibi el birliğiyle koruyalım”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI