Advert

ALAÇAM’DA MEKKE’NİN FETHİ KUTLANDI

Alaçam’da Mekke'nin Fethi'nin 1391. Yıldönümünde, yeni Fetihlerin/Fatihlerin müjdecisi olması duasıyla Fetih gecesi düzenlendi. Gecede konuşan AGD İlçe Başkanı Faruk Pala, İslam konuşulsun diye değil; yaşanılsın diye indirilmiş bir dindir dedi.

ALAÇAM’DA MEKKE’NİN FETHİ KUTLANDI

Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda 31 Aralık 2021 Cuma akşamı saat 19.30’da düzenlenen programın sunuculuğunu Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Muhammet Çelik’in yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması ardından

Alaçam Fatih Yatıyı Kuran Kursu Öğreticisi Abdullah Aybar’ın Kuran’ı Kerim Tilaveti, Fatih Yatıyı Kuran Kursu Öğreticisi Ramazan Kurt’un İlahi seslendirmesi ile devam etti.

Anadolu Gençlik Derneği Alaçam İlçe Başkanı Faruk Pala açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Cenabı Allah, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” programımızı hayırlara vesile kılsın. Bizler kardeşler topluluğuyuz. Bu salondakiler, bu salonda bulunmayanlar, 82 milyon, 1 milyar 800 milyon tüm dünya Müslümanları ile biz bir kardeşler topluluğuyuz. Ve yine bizler, Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlara faydalı olmayı inancımızın gereği sayan bir topluluğuz.

Böyle güzide bir topluluğun mensubu olan bizler bugün değerlerimizi her zamankinden daha çok temsil etmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Bu anlamda bizler bugün tüm herkesin amasına fakatına bakmadan geniş çaplı bir özeleştiri yapması gerektiğini düşünüyoruz. İşte o zaman ki Mekke’nin Fethi Programlarımızın da bir manası olabilir. Yoksa Müslümanlar olarak yaşadığımız bu dönemde hakiki bir özeleştiri yapmadan eski fetihleri kutlamanın hiçbir manası kalmamaktadır. Halbuki bugün fethini kutladığımız Mekke’nin Fatihi Efendimiz (sav) ümmetine böyle bir miras bırakmış değildir. O; müşrikler tarafından türlü işkencelerle, zulümlerle çıkarıldığı yurduna geri döndüğünde, Mekke’yi fethettiğinde devesinin üzerinde secde ederek şehre girecek kadar tevazu sahibi ve kendisine zulmedenleri affedecek kadar merhametli bir peygamberdi.

İslam konuşulsun diye değil; yaşanılsın diye indirilmiş bir dindir. Bu yaşantının da en güzel örneği Efendimiz’dir. O’nun öğrettikleri üzerinden diyebiliriz ki; Müslüman zulüm kimden gelirse gelsin ve mazlum kim olursa olsun zulme karşı olan, mazluma sahip çıkan insan demektir. Bugün hangimiz yaşadığımız bireysel, toplumsal ve küresel meselelerde bu ölçüye göre hareket ediyoruz? Müslüman kendi ve yakınlarının aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutan insan demektir. Hak kavramının gerekliliklerini yerine getiren, hakkı olmayana elini uzatmayan, bir başkasının hakkına göz dikmeyen, yalnızca Hakk’ın rızasını gözeten insan demektir. Güvenilir olmaktır, ahlaklı olmaktır, adil olmaktır İslam dedi.

Konuşmacı olarak katılan Hacı Mehmet Akdoğan, Mekke’nin Fethi ile ilgili yaptığı konuşmada Fetih yurdunu, servetini, ailesini feda ederek iman ve teslimiyetini koruyanlara gökten gelen ilahi armağandır. Fetih hicreti göze almaktır. Kul insan, kul sanatkar, kul doktor, kul öğretmen, kul hakim, kul siyasetçi yetiştirebilmektir. Yemin olsun ki ey Mekke! Allah katında yerlerin en hayırlısı ve en sevimli olanı sensin. Eğer beni çıkarmasalardı asla senden ayrılmazdım. Programda konuşan Hacı Mehmet Akdoğan anlatımlarında duygusal anlar yaşandı.

Program sonunda yapılan çekilişte dört kişiye “AYASOFYA” gezisi çıktı ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI