Advert

BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplanan kritik Bilim Kurulu toplantısı sonrası Türkiye'de etkisini artıran Omicron varyantından sonra bugün vaka sayısında rekor artış yaşandı.

BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİ

Bilim Kurulu sonrasında yapılan yazılı açıklamada kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca pozitif vakalarda karantina süresi 7 güne indirildi. Vaka sayısının artmasıyla merak edilen "yüz yüze eğitim devam edecek mi?" sorusu da yanıt buldu. Türkiye'de Omicron varyantı etkisini göstermeye devam ediyor. Bugün açıklanan vaka sayısı, bu zamana kadar açıklanan en çok sayı olarak tarihe geçti. Bakan Koca artan vaka sayılarına rağmen hastaneye yatışlardaki sayının çok olmadığına değindi. Son gelişmelerin ardından Bilim Kurulundan yapılan açıklama merakla bekleniyordu. Kritik toplantının ardından Bakan Koca sosyal medya hesabından yazılı açıklamayı paylaştı. Bakan Koca, "Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7'nci günden sonra hafif ya da semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5'inci gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler, son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz." ifadelerini kullandı.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Toplantının ana gündem maddelerini, salgının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı oluşturdu.

Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;
A) Kalabalık toplantılar
B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C) Havalandırması sınırlı eğlence mekanları
D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.
Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir.

Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI