Advert

HAYVAN ISLAHI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümü tarafından, 2022 yılı içerisinde 17 ilçemizde planlanan eğitim toplantıları; Alaçam, Havza ve Lâdik İlçelerimizde 70 yetiştiricinin katılımı ile başladı.

HAYVAN ISLAHI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

Eğitimlerde yetiştiricilere; Bakanlık tarafından verilen Hayvancılık Desteklemeleri, Şube Müdürlüğünce yürütülen projeler, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği alanında genel bilgilendirmeler yapıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında: “Söz konusu Eğitimler kapsamında, buzağı desteklemelerinde yetiştirici mağduriyeti yaşanmaması adına; tohumlama tarihlerinin düzenli olarak bildirilmesi, aşılamaların aksatılmadan yapılması, başvuru tarihlerinin kaçırılmaması, destekleme dönemlerinde itirazların yapılabilmesi adına çıkarılan listelerin kontrol edilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

İlimizde Suni Tohumlamanın Yaygınlaştırılmasının sağlanması ile bunun kültür ırkı hayvan varlığımızın arttırılması ve Brusella gibi hastalıklarından korunmada önemli etken olduğu, hayvan beslemenin hayvancılıktaki önemi yetiştiricilerimize anlatılmıştır. Şap, Sığırların Nodüler Ekzantemi  (LSD),Brusella, Kuduz, Antraks, ve Koyun Keçi Vebası Hastalıklarından korunmanın en önemli yönteminin aşılama olduğu da bu eğitimler sırasında vurgulanmaktadır.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüzce yürütülen Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında; Jersey suni tohumlama uygulamalarının ücretsiz olduğu, Proje ile İlimizdeki Jersey sayısının arttırılmasının hedeflendiği, koyunlarda Püskürtmeli Seyyar Banyoluk Projesi kapsamında DOKAP katkılarıyla seyyar banyoluk ve kırkım makinelerinin ve Birlik üyelerinin yararlanması için 12 adet banyoluk- 30 adet şaftlı kırkım makinasının dağıtılacağı, Koyun Yetiştiriciliğinde üretimin arttırılmasının hedeflendiği ve koyunlarda parazit mücadelesinin mutlaka yapılması gerektiği yetiştiricilerimize izah edilmiştir.

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticiler Ziraat Bankası, Projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 100.000 TL’ye kadar faizsiz, 100.000 TL’yi aşan kısım içinse güncel faiz oranı % 4,5 olarak kredi kullandırılacaktır. Yetiştiricilere bulundukları İlçelerin, Tarım ve Orman Müdürlüklerine 01.04.2022 tarihine kadar başvurularını yapabilmeleri için bilgilendirmeler yapılmıştır.

Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğünün Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Manda Türünde Suni Tohumlama Uygulaması Projesinin İlimizde 2020 yılında başladığı ve Projenin; Bafra, Ondokuzmayıs, Çarşamba, Alaçam ve Terme ilçelerindeki 9 Serbest Veteriner Hekimce yürütüldüğü, 38 işletemeye de aynı proje kapsamında manda boğası dağıtıldığı, Manda İşletmelerinde kaliteli damızlık üretiminin amaçlandığı ve süt, et veriminin arttırılmasının amaçlandığı bilgisi verilmiştir.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve İl Müdürlüğümüzce 16.06.2020 tarihinde imzalanan Ana Arı Üretim Projesi ile İlimiz Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Bafra İlçemiz Ağıllar mevkiinde faaliyete geçen Damızlık Ana Arı Üretim Merkezinde ana arı satışı yapılacağı bilgisi de yetiştiricilerimizle paylaşılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI