Advert

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN'DEN 3600 EK GÖSTERGE ÖNERİLERİ

"Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür eğitim çalışanlarının sendikası" şiarıyla yeni kurulan Hürriyetçi Eğitim Sen'in Kurucular Kurulu Üyesi Ayhan Dodur, 3600 ek gösterge ile ilgili beyanatta bulundu.

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN'DEN 3600 EK GÖSTERGE ÖNERİLERİ

3600 Ek Gösterge konusunda hem bugüne kadar ki süreçten hem de Hürriyetçi Eğitim Sen’in bu konudaki görüşlerine yer veren Ayhan Dodur, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2019'da ‘3600 ek göstergeyi seçimden sonra ele alacağız’ dediğini hatırlatarak konuyla ilgili tek somut çalışmanın Öğretmenlik Meslek Kanunu 8. Maddesi 2. Bendinde yer aldığını kaydetti.

Hürriyetçi Eğitim Sen Kurucular Kurulu Üyesi Ayhan Dodur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Buna göre " 657 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı Cetvelin “IV – Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümü değiştirilmek suretiyle 1. dereceye ulaşan öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olarak düzenlenmiştir. Aynı kanunun 11. maddesinde ise "Bu Kanunun 8'inci maddesi 15/1/2023 tarihinde yürürlüğe girer." denilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında, bakanlıkta masa muhatabı ile yapılan toplantılar kamuoyuna yeterli açıklama sunulmadan yürütülmektedir. Kamu çalışanlarının onlarca yıllık beklentisi olan 3600 ek gösterge konusu kapalı kapılar arkasındaki müzakereler ile tam anlamıyla çözümlenemez. Ayrıca yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan ekonomik kayıplar 3600 ek gösterge kazançlarını şimdiden değersizleştirmiştir. Yaşanan ekonomik tablo 3600 ek göstergenin de emeklilerimizin yaşam standartlarını geliştirmeyeceğini göstermektedir.” şeklinde ifade etti.

Çözüm önerilerini sıralayan Hürriyetçi Eğitim Sen Kurucular Kurulu Üyesi Ayhan Dodur, açıklamasında şu önerilerde bulundu.

1-3600 ek gösterge çalışması kamu çalışanlarının tamamının temsili ile kurulacak komisyonca, kamuoyu önünde şeffaf şekilde yürütülmelidir. 3600 ek gösterge kanun taslağı meclise kamu çalışanlarının tamamını memnun edecek komisyon önerisiyle sunulmalıdır.

2-3600 ek gösterge kanun taslağı, statü ayrımı gözetmeden eğitim durumuna göre; "İlkokul, İlköğretim ve Ortaokul Mezunlarına 2000, Lise ve Dengi Okul Mezunlarına 2200, Ön Lisans Mezunlarına 3000 ve Lisans Mezunlarına 3600 Ek Gösterge verilir" şeklinde TBMM'ye sunulmalıdır. Bu maddenin kapsamı itibariyle kamuda ek göstergesi olmayan kamu çalışanı kalmamalıdır.

3- 3600 ek göstergeye ilk defa hak  kazanacaklar dışındaki emekli maaşlarının çok yükselmeyeceği düşünüldüğünde emeklilikte etkisi olan tazminat yansıtma oranlarının en düşük  tazminat  yansıtma oranı olan %55'ten en yüksek tazminat yansıtma oranı olan %255'e doğru yukarı yönlü revize edilmesi gerekmektedir.

4-5510 sayılı kanuna tabi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlamış olan ve emeklilik statüsü farklı memurların durumu da emeklilik maaşı ve ikramiyesinde mağduriyet oluşmayacak şekilde, kanun mecliste görüşülürken ele alınmalıdır.

5-TL'nin değer kaybı acilen önlenmelidir. Zira 3600 ek gösterge bu ekonomik şartlarda verildiğinde bir değer ifade etmeyecektir. 3600 ek göstergenin emeklilik maaşı ve tazminatını etkileyeceği düşünüldüğünde kamu çalışanların maaşları da ayrıca ele alınarak iyileştirilmelidir. Aksi halde açlık sınırı üzerinde kazancı olan kamu çalışanlarının emekliliğe ulaşması zor görünmektedir dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI