Advert

Sarıkamış şehitleri Kızlan’da anıldı

“Gençlik Şühedanın İzinde” temalı Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü Alaçam Kızlan mevkiinde düzenlendi.

Sarıkamış şehitleri Kızlan’da anıldı

1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılını anma etkinlikleri kapsamında Samsun Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Gençlik Şühedanın İzinde” temalı yürüyüş eksi sıfır derecede Alaçam Kızlan Mahallesi'nden yapıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları ve tekbirler eşliğinde 3 kilometrelik yürüyüşü Kızlan’dan başlayıp Hüseyin Dede mevkisinde son buldu. Hüseyin Dede'de Vali Osman Kaymak ve beraberindekiler tarafından yapılan duanın ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Sarıkamış şehitleri için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından konuşan Vali Kaymak, "Dedelerimizi, şehitlerimizi anmak için Kızlan'dayız. 104 yıl önce 90 bin şehidimiz bizler için soğukta canlarını feda ettiler. Allah onlara gani gani rahmet eylesin. Bugün bizler onları unutmadığımızı, onların yolunda olduğumuzu göstermek için bugün Alaçam Kızlan bölgesinde kar yağışı altında şehitlerimizi anmak için buradayız. Bayrak ve flamayı taşıyan gençlerin ellerine sağlık diyorum. Türkiye zor bir coğrafya, bizleri bu coğrafyada tutmamak için uluslararası ilişkilerle pek çok oyunlar oynuyorlar. Bizleri birbirimize düşürerek tekrar bölmek istiyorlar. Dedelerimiz o gün omuz omuza vererek bizler için canlarını verdilerse bugün de bizler bu birlikteliği göstererek bütün dış güçlere karşı Türkiye'nin gücünü göstermek durumundayız. O anlamda buradan mesaj veriyorum. Türkiye bir bütündür. Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle her türlü görüşe rağmen birlikte Türkiye'yi savunmak durumundayız. Buradan diyoruz ki Türkiye birlik beraberliğini koruduğu müddetçe uluslararası güçlerin emelleri boşa çıkacak, Türkiye ilelebet yoluna devam edecektir" dedi.

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar şunları söyledi; Samsun Valiliğimiz tarafından, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yıldönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan, Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın katılımları ile ilçemize bağlı Kızlan mevkiinde 'Gençlik Şühedanın İzinde' sloganıyla yaklaşık bin kişiyle gerçekleştirdiğimiz Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü'ne katıldık. Bu güzel vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden Şehitlerimizi, Sarıkamış Harekatının 104. Yılında saygı, rahmetle ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun dedi.

            Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün tarafından yapılan duanın ardından etkinlik sona erdi. Türk bayrakları ve Sarıkamış destanını anlatan pankartların taşındığı yürüyüşe İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Alaçam Kaymakamlığına vekaleten bakan Yakakent Kaymakamı Bahar Kaya, Belediye Başkanı Hadi Uyar, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Alaçam Doğa Sporları Kulübü öğrenciler ve sporcular katıldı.

Program sonunda Alaçam Belediyesi tarafından hazırlanan çorba, keşkek ve çay ikramında bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR