Advert

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 101. YILI

Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 11 Mart 2022 Cuma günü yapılması planlanan ama olumsuz hava şartları ve kar yağış nedeni ile ertelenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 101. yılında duygulu anlar yaşandı.

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 101. YILI

Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Çelik’in sunuculuğunu yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması akabinde okul öğrencilerinden İsmail Kara Kuran-ı Kerim Tilaveti okuması ile devam etti.

Açılış konuşmasında Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Berati Aydın, duygu ve düşüncelerini şöyle anlattı: “12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün üzerinden 101 yıl geçmesine rağmen aynı ruhu taşımaya bizler, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. Yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşımızı yazmıştır. İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken; verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımız milletimizin Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

"Doğduğumdan beridir aşığım istiklale" diyen Mehmet Akif Ersoy, "İstiklal Marşı" adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir. 

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı ve kabul gördüğü bu marş ile birlikte milletimizin ve ordumuzun morali yükseldi ve böylece Milli Mücadele ruhu daha fazla benimsenerek savaşın kazanılması sağlandı. Bu özel günde biz de sizler için İstiklal Marşı'nın kabulüne özel okulumuz öğretmenleri ve öğrencileri tarafından bir program hazırladık. Programımıza iştirak eder protokol üyelerimize, öğrenci velilerimize ve öğrencilerimize sonsuz teşekkür ederim.” dedi.

Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Çelik, Tarih Öğretmeni Sercan Bektaş ve öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine dair şiirler okundu, söz korosu tarafından program akışı devam etti, okul korosu marşlar seslendirdi, istiklal marşı oratoryosu düzenlendi.

Alaçam Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI