Advert

RAMAZAN AYINA BAŞLARKEN

Müslümanlar olarak onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayını karşılamaya hazırlanıyoruz. Kısa bir süre sonra Ramazan ayı gönüllerimize ve hanelerimize misafir olacak. Allah sağlık ve afiyetle hepimize o güzel rahmet ayına ulaşmayı nasip etsin.

RAMAZAN AYINA BAŞLARKEN

Malum misafiri güzel karşılamak ve memnun ederek uğurlamak bizim kültürümüzde çok önemli bir husus. Acaba bu kutlu misafiri güzel karşılayabilecek miyiz? Acaba bizden memnun olarak ayrılacak mı Ramazan ayı? Veya bir başka ifadeyle bizler, Ramazan ayının rahmet damlalarından istifade etmek için yeterince hazır mıyız?

            Ramazan ayı çok kıymetli, kutlu bir misafirdir. Zira Allah’ın (cc) bizzat ismini ayeti kerimelerde zikrettiği, hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini ihtiva eden bir aydır Ramazan . Nitekim yüce Allah şöyle ifade eder bu hakikati: “ O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır.” (Bakara 2/185) Bu sebeple bu ay bizim için çok önemlidir. Böylesi özel bir ayı karşılamak ve bu ayın güzelliklerinden faydalanmak için başta hayatımızı gözden geçirmek, tevbe ederek gönül dünyamızı temizlemek gerekir. Çünkü güzel misafirler, ancak temiz yerlerde misafir olurlar. Misafir olsalar da güzelliklerini yeterince arınmamış yerlerde ortaya çıkarmazlar. Gönül dünyamızı karartan, Allah ve Rasülünün hoşlanmadığı, günahlarla Ramazan ayını karşılamak olmaz. O zaman ilk olarak bu yanlış eylemleri hayatımızdan çıkarmamız gerekir. Varsa hayatımızı kuşatan, ve bizi günah bataklığına sürükleyen, dedikodu, gıybet, iftira, haram kazanç vs gibi ahlaki olmayan davranışları terk etmemiz gerekir. Hem oruç tutmak hem de günahları hayatımızda hakim kılmak olmaz. Bir başka ifadeyle yemeyi içmeyi terk ettiğimiz gibi günahları da terk etmemiz gerekir. Sevgili peygamberimiz ne güzel ifade ediyor bu durumu: “Kim yalan söylemeyi, yalanla iş görmeyi ve cehâleti terk etmezse, Allah'ın, onun yemesini ve içmesini bırakmasına (oruç tutmasına) ihtiyacı yoktur.” (Buhari, Savm,9) Ramazan ayı girerken, kasıtlı veya kasıtsız “Sakız çiğnemek orucu bozar mı?” gibi sorularla gündem oluşturulmaya çalışılır. Aslında bu anlamsız şeylerle meşgul olana kadar, insanların haram yediğim zaman orucum bozulur mu? Gıybet, dedikodu edince, masum birine iftira atınca orucum zarar görür nü? vs diye endişe etmesi gerekir her bir müslümanın.

            Rahmet ayı Ramazan, 1 Nisan Cuma akşamı itibariyle tüm güzellikleriyle bizlere misafir olacak. Bu günleri iyi değerlendirmek çok önemli. Zira tuttuğumuz oruçlar, kıldığımız teravihler, okuduğumuz mukabeleler bizim kurtuluş reçetemiz olacak inşallah. Nitekim bu  müjdeyi peygamber efendimiz yıllar önce şöyle  vermiş bizlere. “Her kim gerçekten iman ederek ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları affedilir.” (Buhâri İman, 28.)

            Bu vesileyle tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyor, hayırlara, güzelliklere vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. 

                                                                                                                      Muhammet SALMAN

                                                                                                                      Yakakent İlçe Müftüsü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI