Advert

2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Alaçam Çalıştayı Cumartesi günü Alaçam Şadiye muzaffer-Turhan Anadolu Lisesinde yoğun bir katılımla başarılı bir şekilde tamamlandı.

2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonunun açıklanmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen takvimler doğrultusunda Türkiye genelinde 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayları yapılmasına karar verilmişti. Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü İl genelinde 5 – 6 Ocak 2019 ta çalıştayların yapılmasını planlamıştı.

Söz konusu plan doğrultusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Alaçam 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı 5 Ocak 2019 Cumartesi Günü Şadiye – Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

09:00 – 17:00 saatleri arasında yapılan çalıştaya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman CENGİZ’de katıldı. Özel öğretim kurumları temsilcileri, özel eğitim merkezi temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf odaları temsilcileri, Okul – aile birliği temsilcileri, öğrenci temsilcileri, öğretmenlerimiz ve okul idarecilerinin tamamının dâhil olduğu geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirilen Program İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai TURAL’ın Açış konuşması ile başladı. Yaptığı açış konuşmasında şöyle konuştu.

“2023 Eğitim Vizyonu memleketimiz ve milletimizin geleceği için hayırlı olsun diliyorum. İleriye bakabilmek için önümüzü görmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu sebeple;Eğitim – öğretim hizmetleri açısından ilçemizin bu günkü durumuna kısaca değinecek olursak; 1 tane bağımsız anaokulumuz, 8 okulumuz bünyesinde anasınıfı bulunmaktadır. 4 adet birleştirilmiş sınıflı ilkokulumuz vardır. 5 okulumuz ilkokul - ortaokul aynı binayı paylaşmaktadır.  

Müstakil binası olan 3 ilkokulumuz, 3 ortaokulumuz, 1 imam-hatip ortaokulumuz, 1 özel ortaokulumuz ve 4 adet Ortaöğretim seviyesinde (lise) okulumuz ile eğitim öğretimi devam etmekteyiz.

Halk Eğitimi Merkezimiz, Öğretmen Evimiz, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerimiz, Özel Sürücü Kurslarımız da eğitim yolumuzda yoldaşlarımızdır.

Taşımalı eğitimde 1228 temel eğitim, 730 ortaöğretim olmak üzere toplam 1958 öğrencimiz taşınmaktadır.

311 Anasınıfı, 997 ilkokul, 1360 ortaokul ve 927 lise öğrencisi olmak üzere ilçemizdeki toplam öğrenci sayısı 3595 civarındadır. Nakil geliş gidişlerle bu sayılar 3-5 aşağı yukarı değişebilmektedir.

29’ ücretli / sözleşmeli, 361 kadrolu toplam 395 öğretmen, 52 idareci, 5 şef, 9 memur/ VHKİ ve 12 yardımcı hizmetler personeli ile hem okullarımızın hem de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işlerini yürütmekteyiz.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen bir çok projede elimizden geldiğince, imkânlarımızın ve zamanımızın elverdiği ölçüde yer almakta ve başarılı çalışmalara imza atmaktayız.

Bu yıl 2 okulumuzun TÜBİTAK projeleri ve 3 okulumuzun AB ERASMUS+ projeleri kabul edildi. Örnek eğitim uygulamaları ile öne çıkan öğretmenlerin davet edildiği 81 İlden 81 Öğretmen Projesinde Samsun İli’ni temsilen geçen yıl Resai Aydın İlkokulu sınıf Öğretmeni Ayşe Leyla TANER hocamız Çanakkale gezisine, bu yıl da Soğukçam Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Fatih BİLGİN hocalarımız Konya gezisine Bakanlığımız tarafından davet edilmişlerdir.

Görüldüğü gibi son zamanlarda Alaçam olarak eğitim-öğretim çıtamızı giderek yükseltmekteyiz.

Eğitimin içeriğinin geliştirilmesi konusunda bakanlığımız tarafından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Müfredattan sınav sistemlerine kadar çok sayıda farklı proje hayata geçirilmiştir.

2023 Eğitim-Öğretim Vizyonu ile eğitimde hedeflediğimiz seviyeye inşallah çıkacağımıza umudumuz ve inancımız tamdır.

“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” Ayeti kerimesinde de belirtildiği gibi "Eğitim öğretim meselesi, özünde bir insan meselesidir" “Çin’de de olsa ilmi alınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslümana farzdır.” Hadisi ile Sevgili peygamberimiz eğitim sistemimize rehberlik etmektedir.

Çocuklarımızın zihinlerini bilgi ile doldurup onları diploma sahibi yaparız. Onların gönüllerini de ihmal etmeyelim. Diplomalı ancak insanlığa faydasız insanlar yetiştirmiş oluruz.

Öğretmenlerimiz fedakârca görevlerini yapmaya çalışan kahramanlardır. Medeniyetimizin bize verdiği tavsiye şu, “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.” anlayışı öğretmenlik mesleğinin değerinin en çarpıcı ifadesidir. Ecdadımıza baktığımızda çoğunun öğretmenleriyle anıldığını görüyoruz. Şeyh Edebalisiz Osman Gazi, Akşemseddinsiz Fatih düşünülemez. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır´ sözü de tarihimizdeki bu geleneğe işaret ediyor. Eserin kıymeti sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesi ile olacaktır.

Dikkatle inceleyecek olursak 2023 Eğitim Vizyonu´nda öğretmenlerin çok önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Bakanlığımız bu konuda inşallah öğretmenlerimizi mutlu edecek fikirlerini harekete geçirecektir.

"Bu memleketin çocukları için bir şey yapmanın ötesinde bir beklentim yok" diyen bir Milli Eğitim Bakanımız var. Evet, hepimizin bu memleketin çocuklarına faydalı olmak gibi bir gayemiz, bir yükümüz var. Çünkü onlar gelecekteki biz, gelecekteki ülkemizdir. Hepimiz sorumluyuz, hepimiz taşın altına elimizi koyacağız.

Bu gün burada eğitimle paydaş her kesimden sizleri bir araya getirmeye çalışarak yapacağımız bu çalışmanın öncelikle Alaçam’ımız için olmak üzere Vatanımız ve Milletimizin eğitim geleceği için faydalı ve yararlı olmasını diliyorum.” Dedi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman CENGİZ yaptığı kısa konuşmasında, “Hafta sonu erken bir saatte sıcak yuvalarınızdan çıkıp buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bayağı kalabalık bir katılım olmuş, bu da Alaçam’ın eğitimi ne kadar önemsediğini göstermektedir. İyi bir çalışma olacağına inanıyorum. Fazla zamanınızı almak istemem verimli ve başarılı bir çalışma dilerim” dedi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Mehmet ÖZTÜRKÇE tarafından 2023 Eğitim Vizyonun anlatıldığı kısa bir sunum gerçekleştirildi. 

Vizyon belgesinde belirtilen konu başlıklarının görüşüleceği çalışmalarını gerçekleştirmek üzere katılımcılar sınıflara geçtiler. Katılımcılar için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Alaçam Öğretmenevi’nde öğle yemeği düzenlendi. Yemeğin ardından çalışmalarına devam eden katılımcı grupların raporlarını sunmaları ile çalıştay sona erdi.

Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdür Sezai Tural, Programımıza ilimizi temsilen katılan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Cengiz beye, ilçe şube müdürlerimiz Ömer Şener ve Fatih Mehmet Öztürkçe’ye, Sendika başkanlarımıza, Okul müdür ve müdür yardımcılarımıza, komisyon üyelerimize, gönüllülüğü kendilerine bir görevmiş gibi atfedip katılan fedakar öğretmenlerimize, dairedeki şeflerimize ve memurlarımıza, özel öğretim kurum temsilcilerine, sivil toplum örgütleri temsilcilerine, öğrencilerimize velilerimize katılımlarından dolayı teşekkür etti.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
GIDA GÜVENLİĞİ DENETİMLERİ SÜRÜYOR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR
ŞİRİNKÖYDE İFTAR