Advert

BAŞKAN BEDİR; ÇİFTÇİNİN KULLADIĞI MAZOT YÜZDE 249, GÜBRE YÜZDE 344 ZAMLANDI

Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, üretici fiyatlarındaki artışların nedeninin mazot, gübre, elektrik, tohum, ilaç ve yem fiyatlarındaki anormal yükselişlerden kaynaklandığını hatırlatarak, özellikle şu vurguyu yaptı:

BAŞKAN BEDİR; ÇİFTÇİNİN KULLADIĞI MAZOT YÜZDE 249, GÜBRE YÜZDE 344 ZAMLANDI

Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, üretici fiyatlarındaki artışların nedeninin mazot, gübre, elektrik, tohum, ilaç ve yem fiyatlarındaki anormal yükselişlerden kaynaklandığını hatırlatarak, özellikle şu vurguyu yaptı: “Üretici maliyetleri düşürülmeden raflara ucuzluk gelmez. Üründeki fiyat artışlarına rağmen üretici zor durumdadır. Çünkü girdi fiyat endeksi ile tarımsal üretici fiyat endeksleri arasında, üretici aleyhine giderek artan büyük fark var. Üretici maliyet baskısından bunaldı. Maliyetlerini fiyatlara yansıtamıyor. Üreticiye verilecek destek, aynı zamanda tüketiciye verilecek destektir.”

BAŞKAN BEDİR, ‘VERGİ ALINMAMALI’

Ayrıca dünyanın büyük bir gıda krizinin eşiğinde olduğunu belirten Başkan Bedir’in verdiği bilgiye göre, üreticinin kullandığı mazotun fiyatı son bir yılda yüzde 249 arttı. Yine üre gübresinin fiyatları son 1 ayda yüzde 55, son 1 yılda yüzde 344 yükseldi. Ayrıca besi yemi son bir yılda yüzde 129, süt yemi ise yüzde 131 arttı. Bayraktar şu çağrıyı da yaptı: “Çiftçimizin kullandığı mazottan vergi alınmamalı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarında da indirim yapılmalı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI