Advert

ÇİLEK’TE MASURA HAZIRLANMASI

Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçemiz Umutlu, Kızlan ve Vicikler mahallelerinde çilek yetiştiriciliğini ve geliştirme projesinde masura hazırlanması çiftçilere anlatıldı.

ÇİLEK’TE MASURA HAZIRLANMASI

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında bahçe kuracağımız Umutlu, Kızlan ve Vicikler mahallelerimizde bulunan üreticilerimize arazide uygulamalı olarak masura hazırlanması, damla sulama sistemlerinin yerleştirilmesi ve fide dikim öncesi hazırlıklarla ilgili bilgiler verildi.

Çilek Yetiştiriciliğinde Sırta Dikim Nedir?

Özellikle sofralık çilek bitkisi masura- set adı verilen yükseltilmiş yastıklara dikilir. Dikim yastık ve yatakların (masuralar) hazırlanma zamanı önemlidir. Masuralar erken bahar ve yaz dikimlerinde,  sonbaharda hazırlanmalıdır. Sonbahar dikimlerinde ise dikimden  2-3 hafta önce yataklar hazır hale getirilir.  Büyük arazilerde karık pulluğu ile, küçük alanlarda ise elle 60-70 cm genişliğinde, 20-30 cm yüksekliğinde hazırlanan  masuralara sıra arası ve üzeri 30 x 30 cm olacak şekilde üçgen dikim sistemine göre dikimler yapılabilir.

Çilek Bitkisinde Tarla Hazırlığı ve Gübreleme Nasıl Yapılır? 

Çilek bitkisi toprağın  hafif asidik (pH 5.5 ila 6.5) ve  hümüs ve bitki besin elementleri açısından zengin, gevşetilmiş ve geçirgen olmasını ister. Bu bakımdan çilek yetiştiriciliğinde toprak işleme ve ahır gübresi verilmesi özel önem arz eder. Bunun için çilek kurulacak yerin toprağı bir dekara en az  3-4 ton olmak üzere  hayvan  gübresi ile gübrelenmeli ve sonbaharda pullukla en az 30 cm derinlikte sürülmelidir.  Ahır  gübresindeki sap ve samanların kolayca çürümesi için dekara 40 kg  A. Sülfat veya  A. Nitrat ilave edilmelidir. Sürümden sonra  bir  merdane ile hafifçe sıkıştırılmalıdır. Ayrıca çilek bahçesi tesis edilmeden önce  toprağın sürekli işlenmesinden ve değişik nedenlerden dolayı oluşan toprak taban taşını kırmak için çilek bahçesi dip kazan ile (50-60 cm.) derinlikte yaz aylarında sürülmelidir.

Son işlem olarak ikinci sınıf toprak işleme aletleri ile toprak iyice düzelttikten sonra dikim yastıkları masuralar  hazırlanmalıdır denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI