Advert

HÜSEYİN DEDE ŞENLİKLERİ YAPILDI

Her yıl 7 Mayıs’ta Hüseyin Dede mevkiinde düzenlenen “Hüseyin Dede Hıdrellez Şenlikleri’ne” yağmura rağmen katılım yoğundu.

HÜSEYİN DEDE ŞENLİKLERİ YAPILDI

Hüseyin Dede mevkiinde düzenlenen Şenliklere civar illerden, çevre köylerden ve ülkemizin çeşitli yerlerinden ziyaretçiler akın etti. Hıdrellez şenliklerinin yapıldığı Hüseyin dede mevkiinde bu yıl hava yağmurlu ve soğuk idi. Adakların adandığı Hüseyin Dede 6 Mayıs’ta yapılan Alaçam’daki kalabalığı bulamadı. Çevre köylerden gelen yüzlerce kişi Hüseyin Dedeyi ziyaret ederek dileklerinin gerçekleşmesi için dua ettiler. Yağmura rağmen vatandaşlar piknik yaptılar, kurulan piknik masaları yanan mangal ateşleri, çıkan dumanlar vatandaşları engellese de hıdrellez şenliklerini engellemedi. 7 Mayıs hıdrellez şenliklerinin keyfine diyecek yoktu ve görülmeye değerdi.

Hıdrellez bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıstan 8 Mayısa kadar olan süre Hızır günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasımdan 6 Mayısa kadar olan süre Kasım günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, buda kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır. Hızır yaygın bir inanca göre, hayat suyu (Ab-ı Hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir.

Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır baharla vücut olan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu İlçemizde Hızır’a atfedilen özellikler şunlardır.

1-) Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.

2-) Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder.

3-) Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.

4-) Dertlere derman, hastalara şifa verir.

5-) Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.

6-) İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

7-) Uğuru kısmet sembolüdür.

8-) Mucize ve keramet sahibidir diye bilinir. Halkımız tarafından günümüze kadar mahallelerde kendi aralarında geleneksel kutlanarak bu günlere kadar getirilmiştir. Genç kızlar bir araya gelerek maniler okunur, her mani işareti çıkanın bahtına kabul edilir. Söylenen manilere ümit, neşe, metanet, aşk, sevgi, şefkat, iyilik, kardeşlik, gurbet, vatan sevgisi gibi temalar görülür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI