Advert

OSMAN TURAL İMAM HATİP ORTAOKULU’DAN İSTANBUL’UN FETHİ PROGRAMI

Alaçam Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen İstanbul’un Fethinin 569. Yılı kutlama programı katılımcıların büyük beğenisini topladı.

OSMAN TURAL İMAM HATİP ORTAOKULU’DAN İSTANBUL’UN FETHİ PROGRAMI

Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programın sunuculuğunu Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri İsmail Özavcıl ve Çağla Halaç yaptı. Program okul öğrencisi tarafından Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını Osman Tural İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necla Elibol yaparak şu ifadelere yer verdi: Sultan Mehmet Han çocukluğundan beri hayalini kurduğu fetih için hazırdı. Herkes el birliği ile “Kutlu fetih” için harıl harıl çalışmıştı. Ancak Sultan Mehmet’in başaramayacağını düşünenler de vardı. Sultan Mehmet “Ya ben İstanbul’u alırım, Ya İstanbul beni! Diyerek kararını çoktan vermişti. En başta yiğit Sultan Mehmet Han, arkada dünyanın en cesur en kahraman askerleri İstanbul’a doğru yürüyordu. Onlar adımlarını vurdukça Bizans, Avrupa ve hatta tüm cihan sallanıyordu. Edirne’den yola çıkan ordu 6 Nisan günü İstanbul surlarının önüne dizildi. Bizanslıların içleri rahattı. Çünkü bu zamana kadar çok ordu İstanbul’u kuşatmış hepsi de alamadan geri dönmüştü. Bizans halkı açlık ve sefalet içindeydi. Saraydaki kral ve komutanlar eğlencelerle, yemek içmekle meşguldü. Halkın bir kısmı adaleti ile dünyaya nam salmış Osmanlı Devleti’nin bir an önce gelip onları kurtarmasını bekliyorlardı. Bir kısmı ise Osmanlı geldiğinde çoluk çocuk demeden onları katledeceğini düşünüyordu. Ve tekbir sesleri ile ilk top atışları başladı. Toplar İstanbul’un kalın surlarını delmek için birer birer patlıyordu. Hele de Şahi top öyle bir gürültü çıkarıyordu ki Bizans askerinin kalbine korku salıyordu.

Günler geçiyor Sultan Mehmet hangi yolu denese de bir türlü şehre girilemiyordu. Gemileri Haliç’e sokmaktan başka çaresi yoktu. Ancak Bizanslılar Haliç’i kalın zincirler ile boydan boya kapatmıştı. Sultan çadırına girmiş düşünüp duruyordu. Birden aklına çocukluk yıllarındaki defteri geldi. Çocukluğunda İstanbul’u fethetme hayalleri kurarken defterine uçan gemiler çizerdi. Yüzünde güller açtı. Gemileri uçuramazdı ama başka bir yol deneyecekti. 22 Nisan 1453 sabahı… Bizanslılar Türklerin vazgeçtiklerini ve kazandıklarını düşünüyorlardı. Oysa bu sessizlik bir destanın hazırlığıydı. Sabah Haliç sularına bakan Bizans askerlerinin korkudan dili tutuldu. Ne olmuş, nasıl olmuşsa Osmanlı donanması Haliç’e girmişti. Hemen İmparatora haber verdiler. Osmanlının gemileri karadan yürüttüğünü öğrenen imparator öylece kalakaldı. 24 Mayıs 1453 gecesi Sultan Mehmet Kahraman ordusuna şöyle seslendi. Askerlerim! Yiğitlerim! Sabah olduğunda Peygamber Efendimizin övdüğü askerler olmak için surları delip geçeceğiz. İşimiz çok zordur. Fakat büyük başarılar ancak imanla gelir. Unutmayın. Allah bizimledir!

29 Mayıs 1453 sabahı. Sabah namazı kılındıktan sonra Sultan Mehmet’in emri ile tekrar hücuma geçildi. Allah! Allah!  Sesleri ile kılıcını çeken surlara koştu ve nihayet surlardan içeri girilmeye başlandı. Fatih Sultan Mehmet, şehre girerken Bizans halkı da Ayasofya’ya sığınmıştı. Çünkü Türklerin onları öldürüp eziyet edeceklerini düşünüyorlardı. Fatih Sultan Mehmet Bizans Halkına şöyle seslendi: Korkmayın canınız, malınız, namusunuz emin ellerdedir. Artık beraberiz. Bu şehirde beraberce yaşayacağız. Dininizi istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet tüm dünyanın değer verdiği Ayasofya’nın camiye çevrilmesi için emir verdi. Fatih Sultan Mehmet Han ve Akşemsettin beraberce camiye girdiler. Genç padişah hocasının koluna girip ona minbere kadar eşik etti. Hocasının hutbesini diz çöküp başı önde saygıyla dinledi. Fatih Sultan Mehmet Han ve onun kutlu ordusunu rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad mekânları cennet olsun dedi.

Program İstanbul’un fethi ile ilgili slayt gösterileri, Okul öğrencileri tarafından Canım İstanbul adlı şiirin okunması, Okul Öğretmenleri tarafından hazırlanan ve öğrenciler tarafından oynanan tiyatro gösterisi, Okul öğretmenlerinden Sebiha Doğanay Demirtaş’ın yazmış olduğu “DUA” adlı şiirin okunması, okul öğrencileri tarafından oluşan koro eşliğinde eserlerin seslendirilmesi ile son buldu.  

Programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yaşar Görmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Murat Karagöl, Okul Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Öğrenciler ve çok sayıda Öğrenci velisi katıldı.

Program sonunda çeşitli dallarda dereceyi giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI