Advert

DÜRTMEN YAYLASINDA ÇİLEK HASADINA BAŞLANDI

Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Özcan ve Kurum personeli ile birlikte Vicikler Mahallesinde çilek hasadına start verildi. Bu vesile ile üreticilerimize bol ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini temenni ed

DÜRTMEN YAYLASINDA ÇİLEK HASADINA BAŞLANDI

İlçemiz Dürtmen Yaylası Vicikler Mahallesi bölgelerimiz çilek üretiminde oldukça önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Son iki yılda çilek üretiminde önemli bir artış görülmüş olup 2022 üretim sezonunda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğünün fide ve malç Desteği ile 36 (otuz altı) dekar alanda yeni çilek bahçeleri kurulmuştur.

Gerek üreticilerin kendi çabalarıyla gerekse de diğer kurumların destekleriyle üretim alanları ve üretim miktarı her geçen gün artmaktadır. Bu yıl için 1 dekar alandan elde edilecek 2,5 ton çilek üreticilerin 50 bin TL gelir elde etmesini sağlayacak, böylelikle gelirleri artan üreticiler bulundukları bölgelere daha sıkı sarılacaklardır. Bahsedilen bu bölge engebeli arazi yapısı nedeniyle tarıma elverişli bir bölge değildir. Bölge halkı geçimlerini hayvancılık yanı sıra az miktarda üretimi yapılan buğday, arpa gibi ürünlerden sağlamaktadırlar. Çilek ürünüyle karşılaştırıldığında gelir olarak çilekten daha fazla gelir getirici ürünlerin ekilişi olmamaktadır. Ayrıca bu bölgenin kendine özgü toprak ve iklim yapısı nedeniyle üretilen çilekler sevilerek tüketilmekte marka olma anlamında emin adımlarla ilerlemekte olup pazar sorunu yaşanmamaktadır. Bu bölgede üretim yapan üreticilere yeni alanlar kazandırılması noktasında verilecek destekler, hem üreticilerin hem de İlçemizin kazanmasını sağlayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI