Advert

SON MÜRACAAT TARİHİ 16 EYLÜL 2022

TMO’ya Hububat Satan Üreticilerimizin Kendilerine Yönelik Desteklemeden Yararlanabilmeleri İçin Son Müracaat Tarihi 16 Eylül 2022 !

SON MÜRACAAT TARİHİ 16 EYLÜL 2022

TMO’ya hububat satan üreticilerimize yönelik destekleme ödemesi, 2022 yılında (ÇKS’ye kayıtlıyken) arpa ve buğday üretimi yaparak ürettikleri bu ürünleri TMO’ya satan ve bu satışlarını belgelendiren çiftçilerimize; Buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, Arpa içinse kilogram başına 0,50 TL olarak ödenecektir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam: “Bu sezonda TMO’ya arpa ve buğday satan üreticilerimize yönelik destekleme ödemesi, 2022 yılında ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa ve buğday üretimi yapan, ürettikleri bu ürünleri TMO’ya satan ve bu satışlarını belgelendiren çiftçilerimize; Buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, Arpa içinse kilogram başına 0,50 TL olarak ödenecektir.

Bu desteklemeden yararlanan üreticilerimiz, belirtilen şartları sağlamaları halinde Bakanlığımızca 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılacaktır. Uygulama sırasında; 06/06/2022 ile 01/09/2022 tarihleri arasında TMO’ya ürün satışını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacaktır. TMO dışındaki diğer gerçek/tüzel kişilere yapılan satışlara ilişkin düzenlenen alım satım belgeleri kabul edilmeyecektir.

Bu bağlamda söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS’de kayıtlı oldukları İl/İlçe Müdürlüklerimizden temin edecekleri dilekçe ve TMO’dan alınan alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Desteklemelerden yararlanamayacak olanlar ise şunlardır;   Bu desteklemeden, kamu kurum ve kuruluşları yararlanamaz. 18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereği haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları yönünde karar verilenler destekleme ödemesinden faydalanamaz.

2022 yılında ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO’ya satmayanlar veya Cumhurbaşkanı Karar’ında belirtilen tarihler dışında TMO’ya satanlar için destekleme ödemesi yapılmaz.”

            Bu bilgiler ışığında, üreticilerimizin; son başvuru tarihi olan 16 Eylül 2022 tarihini geçirmemelerini bir kez daha hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dilerim.” dedi.​

-          Bu desteklemeden, kamu kurum ve kuruluşları yararlanamaz.

-          18/4/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereği haklarında beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmamaları yönünde karar verilenler destekleme ödemesinden faydalanamaz.

-          2022 yılında ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO’ya satmayanlar veya Cumhurbaşkanı Karar’ında belirtilen tarihler dışında TMO’ya satanlar için destekleme ödemesi yapılmaz.”

 

             Bu bilgiler ışığında, üreticilerimizin; son başvuru tarihi olan 16 Eylül 2022 tarihini geçirmemelerini bir kez daha hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dilerim.” dedi.​

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI