Advert

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

Vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Atatürk Anıtına Saat: 09.30’da Alaçam Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenklerin sunulması ile başladı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması akabinde günün anlam ve önemi belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı J. Asb. Üçvş. Harun Altunbay yaparak şunları söyledi; 100. Yıl dönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zaferiyle baş komutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ordusu emparyalist güçlerin işkalci orduları anavatan topraklarından kesin olarak atarak ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu Zafer bütün otoritelerini tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği ulu önder baş komutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadılu da sağlanan milli birlik ve beraberlik mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işkal kuvvetleri karşısında Türk Ordusun’nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.

Anadolu halkı tek bir yumruk oluruk, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıklarla verdiği kurtuluş savaşında en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan kurtuluş savaşıyla istiklalci düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyin düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekata gelmiştir. ‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

Atatürk kendi sözleriyle 30 Ağustosu şu şekilde anlatmaktadır. “30 Ağustos muharebesi tarihimizin en mühim dönem noktasını teşkil eder. Milli tarihimiz büyük ve parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin neticeli ve bütün tarihe yanlız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni yön vermekte kesin tesirli böyle bir meydan muharebesi hatırlamıyorum. Hiç şüphe edilmemeli ki yeni Türk Devletinin genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı. Bu sahada kalan Türk kanı, bu semada uçan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır.”

Bu vesile ile başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi, şehitlerimizi ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun dedi.

Programda Karayolları Kolin Fatih Ortaokulu öğrencisi ve Şehit Kadir Kara Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine dair şiirlerin okunması ve tebriklerin kabulu ile son buldu.

Törene; İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Yıldız, İlçe Jandarma Komutan Vekili j. Asb.II. Kab.Kd. Bçvş. Osman Kırkaya, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, gaziler, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI