Advert

SAMSUN’DA KÜTÜPHANELERE İLGİ ARTIYOR, YENİ PROJELER HAZIRLANIYOR

2022 Yılı İkinci Dönem Kütüphaneler Eşgüdüm Toplantısı Samsun Valisi Doç. Dr. Sn. Zülkif Dağlı’nın başkanlığında gerçekleştirildi.

SAMSUN’DA KÜTÜPHANELERE İLGİ ARTIYOR, YENİ PROJELER HAZIRLANIYOR

İlimiz genelinde hizmet veren halk kütüphanelerinde devam eden çalışmalar ve yeni kütüphane projelerinin değerlendirildiği yılın ikinci toplantısına Vali Yardımcısı V. Bahar Kaya ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, YİKOB, İl ve İlçe Halk Kütüphanelerinin müdür ve yöneticileri de katıldı.

Eğitim kimliğiyle öne çıkan şehirlerden biri olan Samsun’da kütüphane, okuma alışkanlıkları ve atölye çalışmaları alanında birçok seçenek sunulduğunu ifade eden Doç. Dr. Sn. Zülkif Dağlı, “Okumak yaş kategorize etmeden herkes için en yararlı, en zevkli ve aynı zamanda yetiştirici bir alışkanlıktır. Bir şehrin düşünsel kalkınmasında kütüphanelerin oynayacağı roller okulların görevleri kadar önemlidir. Bu nedenle kütüphanelerimizin bilgi kaynaklarının muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi ile birlikte eğitim ve araştırma anlamında vatandaşlarımıza referans olması için kütüphanecilerimizin de çok iyi yetiştirilmesi gerekir. Yaşadığımız yüzyıl bilgi ve ilerleme çağıdır ve kitaplar da bilime giden en önemli kaynaklardan biridir.” dedi.

Bilgiyi elinden tutan toplumların her bakımdan daha güçlü olduğunu belirten Sn. Zülkif Dağlı, “Çocuklara okuma zevki verebilmede, gençlerin yetişmesinde ve bir ülkenin kalkınmasında kitapların ve kütüphanenin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Samsun Valiliği olarak halk kütüphanelerimizi kolay ulaşılabilir, ferah ortamlar sunan, sınırsız bilgi kaynakları ile her gün geliştirilen merkezler olarak kurguladık. Gençlik şehri Samsun’da gerçekleştirdiğimiz projeler ile kütüphanelere olan ilginin arttığını görmek bizlere daha fazla sorumluluk veriyor. İlimizdeki kütüphanelerimizde gerek üye sayıları gerekse kullanıcı sayılarının her geçen gün artış göstermesi yeni projeleri de hızlandırmamıza vesile oluyor. Bilim, sanat ve edebiyat alanında, teknik konularda oluşturduğu her çeşit bilgi kaynağını toplayarak kuşaktan kuşağa hizmet sunan bu ulusal hazineleri şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

İlimiz genelindeki 17 kütüphanenin toplam 104.019 üyesinin bulunduğunu ve kütüphanelerimizde toplam 359.730 kitap bulunduğunu belirterek, 2022 yılında bugün itibarıyla 105.457 kitabın kitap severlere ödünç verildiğini ve kütüphanelerimizden 313.721 kişinin yararlandığını dile getiren Sn. Zülkif Dağlı, bunun yanında ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında hem kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kazandırmaya hem de hâlihazırdaki okul kütüphanelerinin içeriklerini zenginleştirmeye devam ettiklerini belirterek, bu sayede ülkemizde ve ilimizde bilgiye ve öğrenmeye olan ilgi ve kitap okuma sevgisinin daha da artmasını hedeflediklerini söyledi.

Samsun Kitap Fuarına Hazırlanıyor

Şehir olarak son dönemde bilgi, teknoloji ve eğitim başlıklarında önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını aktaran Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Kısa bir süre önce, dünya çapında ses getiren ve kendi alanında en büyük teknoloji festivali olan Teknofest Karadeniz’e ev sahipliği yaptık. Şimdi ise 1-9 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde Karadeniz 7. Kitap Fuarına hazırlanıyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Gazi İl Halk Kütüphanemizin de bir stant açarak, çeşitli kültürel etkinlikler ve tanıtım çalışmaları gerçekleştireceği bu önemli fuarın, kitap okumanın bir görev olarak değil de hayatın bir parçası, bir hobi olarak görülmesi ve kitapların en yakın dostlarımızdan birisi haline gelmesi noktasında şehrimize önemli bir katkı sağlayacağını inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı şimdiden kitap fuarına davet ediyor, geleceğimizin teminatı yavrularımız başta olmak üzere herkese, az bile olsa düzenli olarak her gün mutlaka kitap okumalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI