Advert

2022 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ile CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır.

2022 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ile CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır. Ancak bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftasının aynı haftaya denk gelmesi, 7 Ekim Cuma gününü cumartesiye bağlayan gece de Hz. Peygamberimiz (s.a.s.)'in doğumu olan Mevlid Kandili olması sebebiyle Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası programlarının birlikte icra edilmesi planlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız 2022 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası temasını "Peygamberimiz, Cami ve İrşat" olarak belirledi. Başkanlığımız her yıl olduğu gibi bu yıl da çok önemli bir temayı toplumun dikkatlerine sunmayı amaçlamış, ‘’Peygamberimiz, Cami ve İrşat’’  ana temasıyla ‘’ O’nun çağrısı birliğe ve kardeşliğe, O’nun çağrısı iyiliğe ve kardeşliğe, O’nun çağrısı imana ve güzel ahlâka, O’nun çağrısı camiye ve huzura, O’nun çağrısı ibadete ve kurtuluşa, ÇAĞRIYA KULAK VER ’’ sloganlarıyla haftanın mesajını toplumumuza iletmeyi hedeflemiştir.

Hafta münasebetiyle ilçemizde çok sayıda programlar düzenleyecek, yeni bir Mevlid gecesine yaklaşırken sevgili Peygamberimizi anma, anlama ve anlatmanın gayreti içinde olacağız. Onun bizlere mirası ve emaneti olan din hizmetini ve camilerimize karşı sorumluluklarımızı en güzel şekilde yerine getirme azminde olacağız. İslam’a, milletimize, ümmete ve insanlığa hizmet etmeyi hayatın gayesi edinen hocalarımızı ve ‘hademe-i hayrat’ı hayırla yâd ederken, milletimize daha çok hizmet sunmanın yollarını arayacağız.

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in kutlu doğumu Rabbimizin rahmetinin bir göstergesidir. Onun örnek hayatı ve insanlığa kurtuluş yolunu gösteren rahmet yüklü mesajları bu ilahi rahmetin bir sonucudur. Efendimiz (s.a.s.)'in hedefi insanlığı karanlıklardan aydınlığa ulaştırmak olmuştur. insanları, hikmet ve güzel öğütle İslam’a davet etmiş, hayatıyla en güzel örnekliği göstermiş ve yeryüzünde iyiliğin egemen olması için mücadele etmiştir. İnsanlara değer vermiş, anlayabilecekleri şekilde tebliğde bulunmuş, tebliğ ettiklerini de ilk önce kendisi yaşamıştır. Bu nedenle her sözü, insanları etkilemiştir. ‘Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; sevdirin, nefret ettirmeyin.’ Sözüyle bizlere yol göstermiştir.

Bugün bizlere düşen en büyük sorumluluk, Peygamber efendimizin izinden giderek ve onun sünnetini rehber edinerek, insanlığı İslam’ın rahmet mesajlarıyla buluşturmaktır. İnsanlık için hayırlı nesiller yetiştirmektir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftasının milletimize hayırlar getirmesini birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyorum. Milletimizin dini ve manevi hayatına hizmet eden değerli din görevlilerimizin Haftasını tebrik ediyor Ahrete irtihal eden hademei hayrata Yüce Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini Rabbimden niyaz ediyorum.

           ORHAN BAL

     Alaçam İlçe Müftüsü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI